Най-висшият военен представител на ЕС: Разполагането на европейски войски в Гренландия е логично
"Това би изпратило силен сигнал и би могло да допринесе за стабилността в региона", заявява пред "Велт ам зонтаг" генерал Роберт Бригер, ръководител на Военния комитет на Европейския съюз
Най-висшият военен представител на Европейския съюз заяви, че би било "напълно логично" да се разположат войски от страни от ЕС в Гренландия.
Тръмп
- Тръмп: Народът на Гренландия иска да бъде част от САЩ, смятам, че ще я получим
- Радиоактивна бомба се крие под ледовете на Гренландия
- Русия следи отблизо претенциите на Тръмп за Гренландия
- Отговорът на Дания: Гренландия може да стане независима, но не и щат на САЩ
- Премиерът на Гренландия обяви курс за независимост от Дания
"Според мен би било напълно логично не само да се разположат американски сили в Гренландия, както е в момента, но и да се обмисли разполагането на войници от ЕС там", казва генерал Роберт Бригер, председател на Военния комитет на Европейския съюз, най-висшия военен орган на блока, пред германския вестник "Велт ам зонтаг".
"Това би изпратило силен сигнал и би могло да допринесе за стабилността в региона", категоричен е Бригер в интервю, публикувано в събота. "В крайна сметка обаче това е политическо решение, при което трябва да се вземат предвид много интереси", добавя роденият в Австрия генерал.
Европейският съюз няма собствена армия и НАТО е основният военен алианс за страните от ЕС.
Въпреки че Гренландия не е част от ЕС, тъй като е отвъдморска територия на Дания, Европа, подобно на САЩ, има интереси там, отбелязва Бригер, като споменава природните ресурси на Гренландия и нейното стратегическо местоположение.
Американският президент Доналд Тръмп многократно е казвал, че САЩ трябва да поемат контрола над Гренландия, наричайки американското придобиване на огромния арктически остров "абсолютна необходимост" и отказвайки да изключи използването на военна сила, което изпрати шокови вълни из Европа.
В събота Тръмп заяви пред репортери, че вярва, че Вашингтон ще получи контрол над Гренландия. "Мисля, че ще я имаме", каза той, добавяйки, че 57 000 жители на острова "искат да бъдат с нас".
Датският министър-председател Мете Фредериксен и премиерът на Гренландия Муте Егеде настояха, че Гренландия не е за продажба. Егеде каза, че гренландците "не искат да бъдат американци".