Италиански съд постанови над 200 присъди в края на едно от най-големите дела срещу италианската мафия "Ндрангета", действаща в областта Калабрия, съобщиха световните агенции. 

Обвиняеми по делото в залата-бункер в Ламеция Терме бяха над 330 души - босове на "Ндрангета" и на редица мафиотски фамилии от района на Вибо, но също предприемачи, бивши депутати, бивши регионални съветници, кметове, карабинери, хора от тайните служби и професионалисти, наречени "бели якички". Срещу някои от тях бяха повдигнати обвинения, че са членове на мафията, а срещу други, че са техни предполагаеми съучастници, включително високо платени професионалисти.

Сред предявените обвинения бяха такива за изнудване, наркотрафик и кражби, а делото продължи почти три години.

Италианската новинарска агенция АНСА съобщи, че прочитането на присъдите е отнело на съдиите един час и четиридесет минути. Най-тежките присъди получиха Саверио Рационале и Доменико Бонавота, двама местни лидери на калабрийската мафия, които бяха осъдени на по 30 години затвор, предаде БТА.

Сред признатите за виновни бе и Джанкарло Пители - адвокат и бивш политик от участващата в управляващата коалиция партия "Форца Италия" - който бе осъден на 11 години затвор за участие в сговор с мафията и предаване на информация.

Прокуратурата обаче не успя да представи достатъчно доказателства в редица случаи и повече от 100 обвиняеми бяха освободени от наказателна отговорност. Днешното решение може да бъде обжалвано както от прокуратурата, така и от обвиняемите.

Прокуратурата смята "Ндрангета" за най-могъщата мафиотска група в страната, която с лекота засенчва по-известната мафия "Коза ностра", действаща в Сицилия. Прокуратурата твърди, че влиянието на "Ндрангета" се простира в цяла Европа и извън нея, отбелязва Ройтерс.

Последният път, в който в Италия едновременно пред съда бяха изправени стотици хора, обвинени, че са мафиоти, беше през 1986 г. в Палермо в дело, което представляваше повратна точка в борбата срещу "Коза ностра" и което беляза началото на резкия упадък на тази мафиотска организация. Това дело имаше огромно значение, тъй като взимаше на прицел редица мафиотски фамилии. Днешното дело взема на прицел основно една мафиотска фамилия от "Ндрангета" - клана Манкузо, а голяма част от ръководството на мафиотската организация остана незасегнато.