Великобритания възнамерява да събира кръв от преболедували от Ковид-19, за да изследва дали преливания на плазма от тях може да подобри скоростта на възстановяване на заразени пациенти, както и шансовете им за оцеляване, предаде Ройтерс.

Това съобщи говорителка на Отдела по кръвопреливане и трансплантации на Националната здравна система (НЗС).

"Ние предвиждаме първоначално да проведем изпитания дали това може да бъде възможен начин за лечение на Covid-19. Ако получим разрешение, тези изпитания ще имат за цел да покажат дали преливанe на плазма от оздравели пациенти може да подобни бързината на възстановяване на болни и шансовете им за оцеляване", каза тя.

"Работим в тясно сътрудничество с правителството и съответните служби, за да преминем процеса на одобрение възможно най-скоро", добави говорителката.

Хора, които са оздравели от COVID-19, могат да се регистрират в НЗС, ако желаят да дарят плазма, но не трябва да се явяват лично в центровете за кръводаряване, отбелязва Ройтерс.

Междувременно българката Д-р Валентина Михайлова, която е специалист уши, нос, гърло и практикува в болницата е Кембриджшир, коментира, че здравната система във Великобритания е претоварена. В момента само в района й има над 500 хоспитализирани с коронавирус.

"Цялата система е много претоварена. В Лондон и околностите целите екипи са претрупани имат толкова много пациенти, толкова е препълнено с хора, че те не могат да поемат всички. Когато се обадят на Спешна помощ, те ги съветват за определени неща, но се поемат само най-тежките случаи, а тези другите се обръщат към нас", обясни българският медик пред bTV.

Обстоятелствата и предпазните мерки налагат повечето прегледи да се извършват онлайн, като рецептите и контролът на лечението също става по електронен път.

"На онлайн консултациите, които правя във момента от 6 седмици, всеки втори пациент с когото разговарям дава цялата симптоматика за COVID-19", каза още д-р Михайлова.

Въпреки недостига на консумативи и материали, протоколът за защита е железен.

"Дадоха ми такава маска. Облякоха ме в специален скафандър. Имаше две сестри отстрани, които внимателно ми сложиха ръкавиците, след това ми сложиха още една престилка. Дадоха ми две маски с шлем и аз тогава влязох при пациента. Той не можеше да диша, бореше се, не можеше да говори.", спомня си д-р Михайлова.

Въпреки натовареното ежедневие, има нещо, което държи д-р Михайлова.

"Аз имам надежда, да и вярвам че нещата ще преминат след няколко седмици. Ето от всички пациенти, които съм консултирала онлайн 99,9 процента са били с COVID-19 , само един румънец стигна до Кингс Колидж, вчера говорих с жена му, вече е екстубиран и днес ще си бъде вече в къщи", казва тя.