Минск обяви, че е действал законно, като е отклонил и приземил самолет на "Райънеър"
Действията по отклоняване на граждански полет с помощта на военен самолет са създали заплаха за пътниците и екипажа, категоричен е ЕС
Беларус обяви днес, че е действал законно като е прехванал граждански полет след заплаха за бомба, отхвърляйки обвиненията на европейците, че властите в Минск са отклонили самолета на "Райънеър" (Ryanair), за да арестуват опозиционер на борда, предаде Франс прес.
Беларус
- Имало ли е агенти на беларуското КГБ на борда на отклонения към Минск самолет?
- Брюксел иска международно разследване заради отклонения към Минск самолет
- Български гражданин е бил на борда на отклонения в Минск самолет
- Арестуваха беларуски опозиционер, след като самолетът му кацна заради бомбена заплаха
Западните страни обаче настояват за международно разследване, което да установи допуснатите от Беларус нарушения на международните правила на въздухоплаването. ЕС пък ще обсъжда засилване на натиска срещу Минск. Настоява се за освобождаване на арестувания журналист, блогър и опозиционер Роман Протасевич, нарочен за екстремист и пътувал в приземения самолет.
Няма никакво съмнение, че действията на нашите компетентни органи са били в съответствие с международните правила, отбеляза Министерството на външните работи на сайта си, отхвърляйки "неоснователните обвинения" на европейски държави, обвинени от Минск, че политизират инцидента.
Този инцидент трябва да се разглежда от гледна точка на сигурността, отбелязва министерството, имайки предвид бомбената заплаха, оказала се обаче фалшива.
Следственият комитет на Беларус съобщи, че е започнал наказателно производство за фалшив сигнал за заложена бомба, предаде РИА Новости.
Беларуското външно министерство заяви, че е готово да допусне посещение на експерти, ако е необходимо, за разследване на отклоняването на пътническия самолет и да им покаже данни.
Какво се случи в небето
Беларуските власти изпратиха изтребител, принудил самолета на ирландската авиокомпания, пътуващ от Гърция за Литва, да кацне вчера, 23 май, в Минск на основание получено съобщение за бомбена заплаха на борда, оказала се фалшива. Властите свалиха от самолета и задържаха критикуващ правителството журналист.
Беларуското министерство на транспорта съобщи, че е създало комисия, която ще разследва отклоняването и приземяването на самолета на "Райънеър" в Минск, и в най-скоро време ще огласи резултатите от разследването си, предаде Ройтерс, като се позова на агенция РИА Новости.
Беларуският департамент по авиацията към транспортното министерство заяви, че неговите авиодиспечери са дали "препоръки" на екипажа на самолета на "Райънеър", който неочаквано е бил отклонен към Минск, а не са го принуждавали да кацне, използвайки заплахи.
Москва защити Минск
Руската дипломация нарече днес западните обвинения към Беларус "шокиращи". "Шокиращо е, че Западът смята, че инцидентът във въздушното пространство на Беларус е "шокиращ", написа иронично във Фейсбук говорителката на руското външно ведомство Мария Захарова. Тя отбеляза, че в миналото западните държави са участвали в отвличания, принудително кацане на самолети и незаконни арести.
Кремъл заяви днес, че международните органи на гражданската авиация трябва да се произнесат по инцидента, довел до приземяването на граждански полет в Беларус и ареста на опозиционер на борда.
Съществуват определени международни правила и международните органи по гражданско въздухоплаване трябва да дадат оценка, каза говорителят на Кремъл Дмитрий Песков.
Песков призова още за "трезва оценка" на инцидента, отбелязвайки, че вече има призиви за санкции след процедура, която според него, е протекла съобразно международните норми.
Нов повод за нови санкции срещу Лукашенко
Премиерът на Белгия Александер де Кро призова Европейският съвет, който заседава днес и утре в Брюксел, да въведе забрана за полети до ЕС на "Белавиа" - националния авиопревозвач на Беларус.
Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис окачестви принудителното приземяване в Беларус на самолет на "Райънеър" за задържането на журналист като "безпрецедентно, шокиращо", съобщи електронното издание на в. "Катимерини".
"Принудителното приземяване на пътнически самолет, за да бъде задържан журналист, е безпрецедентен, шокиращ акт", написа в Туитър гръцкият министър-председател.
Според Мицотакис Европейският съвет трябва да разгледа необходимостта от засилване на натиска над Беларус.
Властите в Беларус предприеха неприемлива стъпка с отклоняването вчера на гражданския полет, в който пътуваше независимия беларуски журналист Роман Протасевич. Това се посочва в изявление на върховния представител на ЕС по външната политика и сигурността Жозеп Борел.
Необходимо е международно разследване да установи нарушенията на международните правила на въздухоплаването, допълва той. Борел отбелязва, че тази вечер Европейският съвет ще обсъди случая, както и че ще бъдат оценени последиците, включително възможността за налагане на санкции срещу отговорните за допускането на този случай.
По неговите думи самолетът принадлежи на държава от ЕС и е извършвал полет между две от столиците в ЕС. Борел уточнява, че действията на Минск - отклоняване на граждански полет с помощта на военен самолет - са създали заплаха за пътниците и екипажа.
Призоваваме за незабавното освобождаване на Протасевич, заявява той. Борел посочва, че недопускането на журналиста обратно на борда на самолета за продължаване на полета до Вилнюс е пореден откровен опит за заглушаване на беларуската опозиция.
Ирландия обяви, че по всяка вероятност на борда на отклонения самолет е имало служители на беларуското КГБ. Външният министър Саймън Ковини, цитиран от Ройтерс, отбеляза, че петима или шестима души са напуснали самолета, а само един от тях е бил арестуван.