Министерски оставки в Северна Македония заради вписването на българите в конституцията
Министрите от албанската ДСИ, коалиционен партньор на СДСМ на премиера Ковачевски, се оттеглят веднага след като опозиционната ВМРО-ДПМНЕ гласува промените в конституцията
Министрите в правителството на Република Северна Македония от албанската партия Демократичен съюз за интеграция (ДСИ) депозираха оставките от длъжностите си, които ще влязат в сила, след като опозиционната ВМРО-ДПМНЕ гласува промените в конституцията, съобщи МИА, цитирана от БТА.
"Министрите и държавните служители от редиците на Демократичния съюз за интеграция подадоха оставки от досегашните си длъжности. Оставките, г-н министър-председател, автоматично влизат в сила в момента, в който опозицията гласува за конституционните промени", се казва в публикация във Facebook на лидера на ДСИ Али Ахмети, чиято партия е коалиционен партньор на СДСМ на премиера Димитър Ковачевски.
Това решение беше обявено вчера от министъра на външните работи и заместник-председател на ДСИ Буяр Османи в отговор на журналистически въпроси относно конституционните промени.
"Приехме всичките им искания. Те поискаха ДСИ да напусне правителството. Позицията на ДСИ е ясна, решението ще влезе в сила в деня на гласуването на ВМРО-ДПМНЕ. Можем дори да го подпишем сега със забавено действие и той ще влезе в сила в деня, когато ВМРО-ДПМНЕ ще гласува промените в конституцията", заяви Османи на среща с журналисти.
От своя страна вицепремиерът и министър на политическата система Артан Груби каза в телевизионно участие в понеделник, че ДСИ са готови да напуснат правителството в същия момент, когато ВМРО-ДПМНЕ гласува конституционните промени.
Попитан дали ДСИ са готови да напуснат правителството, ако това е цената, която трябва да се плати, Груби каза, че това означава не само да ще напуснат правителството, но и да се откажат от първия албански министър-председател в правителството.
"Да се откажем от всичко това и да отидем или на предсрочни избори веднага след гласуването на конституционните промени, или да отидем на редовни избори. Ако им се стои в правителството още една година, пет, шест месеца, десет месеца, колкото имат, нека да стоят в правителството, само нека да гласуват промените в конституцията. ДСИ в същия момент на гласуването на конституционните промени напуска правителството и им позволява да управляват без нищо от това, което очакваме до края на мандата", каза Груби в понеделник за телевизия Канал 5.
Едно от исканията на опозицията на лидерската среща между председателите на управляващата СДСМ и опозиционната ВМРО-ДПМНЕ бе съставяне на правителство, в което ДСИ няма да участва.
Парламентарната комисия за конституционни промени в Собранието на Република Северна Македония реши на 25 юли да започне процедурата за промени в конституцията. За приемането им е необходимо мнозинство от две трети, тоест за тях трябва да гласуват и 44 депутати на ВМРО-ДПМНЕ в 120-местния парламент. Промените предвиждат в конституцията да бъдат вписани и българите, което е основното изискване на София, за да започне Република Северна Македония преговорите за членство в ЕС.