Медведев – Новите санкции са „подпалване на световна революция в икономиката“
САЩ разрешиха на европейски фирми да доставят петрол от Венецуела за ЕС
Новите санкции на ЕС срещу Русия са "подпалване на световна революция в икономиката", написа заместник-председателят на руския Съвет за сигурност Дмитрий Медведев в канала си в Telegram.
"Само че някои са забравили, че революцията поглъща децата си", отбеляза той.
Ето основните му тези.
Новите санкции имат за цел "сега окончателно да разкъсат руската икономика на парчета" - но очевидно целта не е Русия, а огънят на глобалната икономическа революция.
След като отхвърлиха руския петрол, европейците "ще трябва да търсят по света суровини със сходно качество", като същевременно ще се сблъскат с недостиг на някои горива като дизеловото гориво.
Европейците знаят, че все пак ще трябва да намерят "сиви" схеми за получаване на руски суровини, като по някакъв начин плащат за тях, заобикаляйки собствените си санкции.
Забраната за застраховане на танкери, превозващи руски суров петрол, има за цел да усложни доставките за трети държави, но въпросът за застраховането на доставките може да бъде решен чрез държавни гаранции по силата на междуправителствени споразумения с трети държави.
Санкциите срещу руския Национален депозитар за разплащания се налагат, за да се изкрещи гръмко: "Целта е постигната, Русия е в неплатежоспособност" - но ние никога не сме отказвали да плащаме.
"Европейските имбецили в своето усърдие за пореден път показаха, че смятат собствените си граждани, бизнеса си за врагове не по-малко от руснаците", "в крайна сметка никой няма да получи нищо - нито у дома, нито в чужбина, инвестициите ще се превърнат в прах".
"Ако се съди по начина, по който действат ограниченията, и по това как се развива икономическата ситуация в ЕС на фона на нелепите антируски плашила, нещо се е объркало".
На 3 юни Европейският съюз одобри списъка от шестия пакет от санкции срещу Русия. Беше взето решение за налагане на ембарго върху руския петрол, а редица руски банки ще бъдат изключени от международната платежна система SWIFT.
Междувременно стана известно, че Държавният департамент на САЩ е разрешил на италианската компания Eni и испанската Repsol да възобновят доставките на петрол от Венецуела за Европа, за да компенсират ограничаването на доставките от Русия. Очаква се доставките да започнат още през юли, съобщи Ройтерс.
"Администрацията на президента на САЩ Джо Байдън се надява, че венецуелският петрол ще помогне на Европа да намали зависимостта си от Русия", пише агенцията.
Освен това Франция води преговори с ОАЕ за доставки на петрол, който да замени руския, пише Bloomberg.