Макрон пристигна в Китай с надежда да договори мир в Украйна (снимки)
Пекин вече заяви, че е готов да обсъди с Европейския съюз намирането на политическо решение на конфликта
Френският президент Еманюел Макрон пристигна на тридневно държавно посещение в Китай, предаде Франс прес, като се позова на Елисейския дворец.
Макрон е кацнал в Пекин около 15:15 ч. (07:15 ч. по Гринуич). Това е първата визита на френския държавен глава в Китай от 2019 г.
Очаква се следобед той да се срещне с френската общност в Пекин преди началото на натоварена програма. Френският президент, който пътува с делегация от около 50 бизнесмени, ще се срещне с китайския лидер Си Дзинпин и други висши официални лица в четвъртък, преди отделна среща със Си и шефът на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен по-късно същия ден.
Макрон ще се стреми да отстоява твърда позиция по отношение на Украйна по време на разговорите със своя колега Си Дзинпин и ще предложи "друг път" от директния конфронтационен тон, който често се чува от Вашингтон, заяви пред репортери служител от неговата канцелария преди тридневното пътуване.
Целите на френския лидер включват запазване и ребалансиране на търговските връзки на Китай с Европа, както и запазване на френските интереси в Азиатско-тихоокеанския регион, където Париж се смята за играч поради отвъдморските си територии и военни мисии, предаде АФП.
От китайското външно министерство пък посочиха, че Си Дзинпин планира да разговаря с Макрон, за да начертае курс на двустранните отношения. От ведомството увериха, че Китай е готов да обсъди с Европейския съюз намирането на политическо решение на конфликта в Украйна.
До този момент Пекин запазваше неутралитет в конфликта, но не осъди руската инвазия и вместо това засили своите икономически и дипломатически връзки с Москва през последната година.
В навечерието на посещението си Макрон обсъди пътуването си до Китай и подкрепата за Украйна по време на телефонен разговор с президента на САЩ Джо Байдън, съобщи Белият дом. През последните дни Макрон разговаря и с украинския президент Володомир Зеленски.
Според френски дипломатически източник двамата лидери са заявили, че искат Китай да помогне за "ускоряване" на търсенето на решение на войната и да участва в изграждането на устойчив мир в региона.
Президентите на САЩ и Франция се надяват също така "да получат от китайците принос към глобалните усилия за солидарност между Севера и Юга" и да изградят "обща програма" в областта на климата и биоразнообразието.
Тридневното посещение идва на фона на неотложната нужда в Европа да намери път към мир в опустошителната война на Русия в Украйна и докато европейските лидери се борят с това как да управляват отношенията си с Пекин - водещ търговски партньор на ЕС, чиито близки връзки с Москва и агресивни външни политиката ги направи все по-предпазливи, отбелязва Си Ен Ен.
За Пекин двойната дипломация може да предложи шанс да поправи този имидж, тъй като има за цел да се свърже отново със света и да съживи вътрешната си икономика след три години на пагубни ограничения на Covid. Но това може да зависи от способността му да направи правилните сигнали за Европа по отношение на позицията си относно войната.