На делегация от официални китайски представители е било забранено да посети историческата зала в британския парламент, където са положени тленните останки на кралица Елизабет Втора, съобщава сп. "Политико", цитирано от Асошиейтед прес и БТА.

Китайският посланик във Великобритания получи забрана за достъп до парламента една година след като Пекин наложи санкции срещу седем британски депутати заради критични техни изказвания за отношението на Китай към уйгурското малцинство в далекоизточния регион Синцзян.

Говорителката на Камарата на общините Линдзи Хойл днес отказа да коментира съобщението на "Политико".

В Пекин говорителят на китайското външно министерство Мао Нин заяви, че не е запознат с информацията, но посочи, че в качеството си на домакин на траурната церемония Великобритания трябва "да следва дипломатическия протокол и добрите маниери за посрещане на гости".

Очаква се в понеделник на погребението на Елизабет Втора в Уестминстърското абатство да присъства китайска делегация. Организаторите не са публикували списък с гостите и не е ясно кои китайски представители биха могли да бъдат там.

Британските депутати, срещу които бяха наложени санкции, тази седмица споделиха с властите опасенията си от факта, че китайското правителство е било поканено на държавното погребение на кралицата.

Консервативният депутат Тим Лаутън заяви пред Би Би Си, че поканата към Китай трябва да бъде отменена и посочи като аргумент за това нарушенията на човешките права на уйгурите.

Президенти, министър-председатели и монарси от цял свят ще пристигнат през уикенда в Лондон, за да си вземат сбогом с кралица Елизабет Втора и да отидат на прием в Бъкингамския дворец, организиран от крал Чарлз Трети ден преди погребението ѝ, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.

Президентът на САЩ Джо Байдън и френският му колега Еманюел Макрон са сред най-известните гости от чужбина, които са потвърдили, че ще присъстват.

Погребението ще бъде едно от най-грандиозните събития в историята на Великобритания, тъй като световни лидери, крале и кралици и стотици хиляди хора от страната и чужбина се стичат в Лондон за случая.

Крал Чарлз и кралицата консорт Камила ще дадат прием в Бъкингамския дворец в неделя - официалното държавно събитие преди погребението. Чуждестранните високопоставени гости, които ще пристигнат във Великобритания, ще бъдат поканени да посетят церемонията по отдаването на почит към кралицата в парламентарната зала "Уестминстър" преди погребението.

Великобритания изпрати покани до държавните глави на почти всички страни в света, освен Сирия, Венецуела, Афганистан, Русия, Беларус и Мианма. Сирия и Венецуела не са поканени, тъй като в момента Великобритания няма дипломатически отношения с тези държави. Афганистан не е поканен заради настоящата политическа ситуация в обхванатата от нестабилност страна, където талибаните се върнаха на власт миналата година след продължила две десетилетия война. Русия и Беларус не са поканени да изпратят свои представители заради инвазията в Украйна.

Общо служителите на външното министерство са написали на ръка около 1000 покани за погребението и приема на крал Чарлз в неделя. Крайният срок за приемане на поканите за погребението изтече вчера. Британското правителство няма да предостави списък с гостите на всички чуждестранни лидери, които ще присъстват, отчасти от съображения за сигурност.

След държавното погребение в понеделник, на което ще присъстват 2000 гости, ковчегът на Елизабет ще бъде пренесен през историческия център на Лондон - от Уестминстърското абатство до Арката на Уелингтън, близо до Бъкингамския дворец - в карета, теглена от коне, а зад нея ще вървят Чарлз и други кралски особи, отбеляза Асошиейтед прес.

Сред гостите на погребението ще бъдат и близо 200 души, отличени от покойната кралица за работата им в отговор на пандемията от ковид и в сектори, включващи благотворителни организации, здравеопазване и образование.

На фона на помпозността и пищността на това събитие, ковчегът ще премине по почти същия маршрут, включително по окичения с национални флагове булевард, свързващ площад "Трафалгар" с Бъкингамския дворец, по който мина в сряда пред смълчаните тълпи от опечалени, когато беше пренесен от двореца до сградата на парламента.

Лондонското летище "Хийтроу" обяви, че ще спре всички полети 15 минути преди и след двуминутното национално мълчание в понеделник, "за да се избегнат шумови смущения".

След това ковчегът на кралицата ще бъде откаран за церемония в параклиса "Сейнт Джордж" край замъка "Уиндзор", на която ще присъстват 800 души, включително членове на кралското семейство и служители на кралския двор.

В края на службата ковчегът ще бъде спуснат в кралската гробница. Архиепископът на Кентърбъри Джъстин Уелби ще произнесе благословия, а паството ще изпее песента "Бог да пази краля".

След това членовете на кралското семейство ще проведат частна погребална служба в мемориалния параклис "Крал Джордж Шести", където кралицата ще бъде погребана при покойния си съпруг, принц Филип, който почина миналата година на 99-годишна възраст.