Критики срещу канцлера Нехамер: Орбан води Австрия за носа
Политици от различни партии се обърнаха срещу позицията на правителството за повече огради по външните граници на ЕС, които ЕК да финансира
Изявлението на австрийския канцлер Карл Нехамер за издигане на повече гранични бариери по външната граница на Европейския съюз и слагане край на табуто "огради" предизвика реакции на австрийските партии, разпространени от медиите в Австрия.
Критика бе отправена от Партията на Зелените, коалиционен партньор на Австрийската народна партия (АНП). Според Зигрид Маурер, ръководителка на парламентарната група на Зелените, подобно изявление допринася повече за полемика в дебата, отколкото за намиране на решение.
Парламентарният клуб на Австрийската социалдемократическа партия (АСДП) отправя упрек към АНП, че води "безпомощна символична политика" по отношение на бежанците и мигрантите. "От години правителствата на АНП не правят нищо, за да решат устойчиво темата за нелегалната миграция", се казва в съобщение на парламентарния клуб на АСДП. "С грешни партньори като Орбан, който води Австрия за носа, Нехамер губи изцяло доверието. Федералното правителство не е в състояние да представи сериозни предложения за нова бежанска и мигрантска система в Европа."
Възмутени са и политици от опозиционната партия НЕОС от предложението на канцлера. Евродепутатката Клаудия Гамон е на мнение, че това предложение "а ла Тръмп" ще доближи Австрия още повече към десните популисти като унгарския премиер Виктор Орбан и ще я изолира от останалите държави членки на Европейския съюз. "Федералният канцлер трябва да се застъпи за обща европейска бежанска система вместо да пилее милиони евро за километрични огради. И преди всичко той трябва като първа стъпка да оттегли ветото срещу България и Румъния", изисква Гамон.
Категорична е реакцията на Австрийската партия на свободата (АПС). "Щом Нехамер има сериозни намерения, то е крайно време правителството да постави гранични бариери на стратегически важни пунктове по австрийската граница и веднага да си удържи разходите от вноската, която Австрия плаща на Европейския съюз. Това става по-бързо, отколкото да се чака одобрение за финансиране от страна на Европейския съюз. Тъй като няма "крепост Европа", има нужда от "крепост Австрия" и граничните бариери са важен принос за това", заявяват шефът на АПС Херберт Кикъл и говорителят по въпросите на сигурността на партията Ханес Амесбауер.