Украинското военно командване попари надеждите за спасяване на блокираните си в металургичния комбинат "Азовстал" в Мариупол бойци чрез офанзива срещу обкръжилите ги руски войски, предаде ДПА.

"Към днешна дата подобна операция за деблокиране би изисквала значителен брой войници, защото украинските сили са на 150-200 км", заяви заместник-началникът на украинския генерален щаб Олексий Громов и добави, че всяка подобна операция би имала много висока цена в човешки животи, тъй като руските войски са изградили силна отбрана.

Пристанищният град Мариупол в Югоизточна Украйна от повече от два месеца е обсаден от руските сили.

Според украинския вицепремиер Ирина Верешчук в комбината остават около 1000 защитници, половината от които ранени, а според руски източници, на територията на огромния комплекс на стоманодобивното предприятие са блокирани 2500 украински бойци и чуждестранни наемници.

Верешчук предложи размяна с Русия за освобождаване на украинските войници там.

Близо 560 войници от Националната гвардия на Украйна, към която принадлежи по-специално полкът "Азов", бойци от който са се окопали в "Азовстал", са били убити от началото на руската инвазия, съобщи началникът на формированието Олексий Надточи, цитиран от Франс прес, цитирана от БТА. Той уточни по време на разпространена онлайн пресконференция, че още 1697 членове на Националната гвардия са били ранени в конфликта.

Изнесените данни са рядък отчет от страна на украински представител за военните загуби, регистрирани от украинската армия от началото на войната. Украинското министерство на отбраната, както и това на Русия обичайно не коментират точните данни на военните загуби на съответната страна.

В средата на април украинският президент Володимир Зеленски определи на близо между 2500 и 3000 души броя на убитите украински военни. Близо 10 000 украински войници са били ранени и "е трудно да се каже колко от тях ще оцелеят", допълни президентът.

Националната гвардия на Украйна, подчинена на вътрешното министерство, е създадена през март 2014 г. в резултат на проевропейското движение на Майдана, което доведе до свалянето от власт на проруския президент Виктор Янукович, тъй като новите власти се опасяваха от руска военна интервенция в Източна Украйна, посочва АФП.