Камарата на представителите в САЩ прие дългоочакваната военна помощ за Украйна
Законопроектът трябва да бъде одобрен от Сената
Камарата на представителите на Конгреса на САЩ прие законопроекта за допълнителните бюджетни кредити за сигурността на Украйна с 311-112 гласа. Един член на Камарата - представителят на републиканците Дан Мюзер - гласува "за". Демократите аплодираха и развяваха украински знамена по време на гласуването, предаде Си Ен Ен.
Пакетът предвижда близо 61 млрд. долара за подпомагане на Украйна и други регионални държави в борбата с Русия - приблизително същата сума, включена в законопроекта на Сената. От тази сума около 23 млрд. долара ще отидат за попълване на американските оръжия, запаси и съоръжения, а повече от 11 млрд. долара ще финансират текущите военни операции на САЩ в региона. Близо 14 млрд. долара, включени в законопроекта, ще помогнат на Украйна да се сдобие с модерни оръжейни системи и друго отбранително оборудване.
Освен това документът предписва споразумение с Украйна за възстановяване на икономическата помощ. Президентът на САЩ ще има право да отпише до 50% от дълговете на Украйна за предоставената й икономическа помощ, но не по-рано от 15 ноември 2024 г., се казва в законопроекта.
Законопроектът предлага също така да се предоставят на Киев ракети с голям обсег на действие ATACMS. В законопроекта не се уточнява за какъв обсег на действие на ракетите става въпрос. Някои модификации на ATACMS са способни да поразяват цели на разстояние до 300 км, в зависимост от модификацията.
Законопроектът трябва да бъде одобрен от Сената.
Според в. "Вашингтон пост" пакетът от оръжия за Украйна е "готов за изпращане" веднага след като законопроектът за помощта мине през Конгреса. Пентагонът ще има нужда от по-малко от седмица, за да достави някои оръжия на украинските въоръжени сили. Министерството на отбраната на САЩ е започнало да подготвя пакета с помощи доста преди днешното гласуване, за да ускори процеса, заявиха служители при условие за анонимност, пише изданието.
Не е ясно колко обширен ще бъде пакетът, но почти сигурно той ще включва така необходимите боеприпаси за системите, на които украинската армия разчита най-много, включително 155-милиметрови снаряди, използвани в гаубиците на НАТО, и боеприпаси за артилерията със среден обсег на действие. Пентагонът вероятно ще предостави на Украйна и нов транш оборудване и боеприпаси за противовъздушна отбрана.
Реакцията на Украйна
Президентът на Украйна Володимир Зеленски благодари на Камарата на представителите на Конгреса на САЩ, както и лично на председателя ѝ Майк Джонсън, че "са оставили историята на правилния път", предадоха Ройтерс и БТА.
"Благодарен съм на американската Камара на представителите, и на двете партии, и лично на председателя (на Камарата на представителите) Майк Джонсън за решението, което остави историята на правилния път", написа украинският държавен глава в социалната платформа "Екс".
Президентът Зеленски заяви още, че законопроектът, който сега трябва да бъде одобрен и от горната камара на американския Конгрес. "ще предотврати разрастване на войната, ще спаси хиляди животи". "Ще помогне на нашите две нации да станат по-силни", гласи написаното от държавния глава на Украйна, цитиран от Ройтерс.
Реакцията на Русия
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви по повод одобрението от страна на Камарата на представителите на военната помощ за Украйна, че този закон ще направи САЩ още по-богати и същевременно "още повече ще съсипе" Украйна, предаде Ройтерс, като се позова на изявление на прессекретаря на руския президент Владимир Путин пред ТАСС.
"Още повече украинци ще загинат по вина на киевския режим", заяви още Песков. Според него законодателството, което би позволило на правителството на САЩ да размрази руските активи в полза на възстановяването на Украйна, ще "нанесе непоправими вреди на американския имидж". В същото време Русия ще отговори с мерки от гледна точка на собствения си интерес, добави говорителят на Кремъл.