Йордания обяви вчера, че е подписала договор за отбрана със САЩ, който позволява свободното движение на американски военни, самолети и автомобили на територията на кралството, съобщи Франс прес.

В изказване в парламента йорданският външен министър Айман Сафади заяви, че договорът е "плод на продължителни преговори". "Той съдържа 19 члена и анекс за юридическия статут на американските въоръжени сили и цивилния персонал на Пентагона и регламентира отношенията между въоръжените сили на Йордания и САЩ", добави министърът.

Без да бъде внесен в парламента, което е нещо изключително, договорът беше подписан на 31 януари и одобрен от йорданското правителство на 17 февруари. Кралският указ беше публикуван на 16 март в Държавен вестник.

"Договорът цели да регламентира сътрудничеството в областта на отбраната и да засили подкрепата на САЩ за програмите за отбрана и сигурност, както и стабилността на кралството благодарение на получаване на обучение и военно оборудване", заяви министърът. Той уточни, че САЩ предоставят на Йордания годишна военна помощ от 425 милиона долара.

Според клаузите на договора американските военни могат да притежават и да се движат с оръжие на йорданска територия при изпълнение на служебните си задължения. Те могат също да превозват и складират отбранителното си оборудване, а техните самолети и кораби са оторизирани свободно да влизат и излизат на йорданска територия.

Остро реагирайки на този договор, ислямисткият депутат Салех ал Армуди призова правителството да го анулира, защото той "нарушава конституцията и засяга суверенитета на страната". Той изрази също възмущение от факта, че договорът не е бил внесен в парламента за одобрение.

В отговор външният министър увери, че договорът не засяга по никакъв начин суверенитета на Йордания и всичко, което съдържа, се подчинява на йорданското право и е съвместимо с международното право. Той добави, че договорът не разрешава на американските военни да водят бойни операции във вътрешността на кралството.