Докато американски медии твърдят, че Израел е нанесъл удар по военна база в близост до град Исфахан в централната част на Иран, никое иранско официално лице не е признало пряко възможното нападение.

Засега от Иран се съобщава само, че е използвал противовъздушната отбрана на своя голяма военновъздушна база и на свой ядрен обект край Исфахан, след като е забелязал дронове рано тази сутрин. Израелските въоръжени сили също не са излезли с коментар по въпроса.

Според държавните медии на Иран, цитирани от БТА, батареите на ПВО в няколко провинции са се задействали след получена информация за дронове във въздуха. Агенция ИРНА съобщава, че ПВО се е задействала в голяма военновъздушна база в Исфахан, а полуофициалните агенции "Фарс" и "Тасним" съобщават за взривове без да представят причини за тях. Националната телевизия също говори за "силен шум" в района.

Източници от военното командване на Ислямската република съобщиха пред ИРНА, цитирана от ТАСС, че зенитни оръдия, но не и ракети, са водили баражен (преграждащ) огън срещу безпилотни летателни апарати, навлезли на ниска височина във въздушното пространство на страната. 

Същевременно иранската "Прес ТВ", позовавайки се на информиран източник, съобщи, че не е имало чуждестранна атака по ирански градове, включително по Исфахан, предаде Ройтерс. ИРНА пък съобщава, че атаката не е била мащабна и няма доказателства за ракетно нападение срещу страната.

По-късно "Тасним" публикува видео на свой репортер, който се е намирал на място край ядрения обект. Кадрите показват две позиции на зенитни оръдия и детайлите на околната местност съвпадат с външния вид на Иранското съоръжение за преработка на уран край Исфахан. Агенцията, цитирана от ДПА, съобщи, че ПВО се е активизирала след забелязването на няколко малки летящи обекта.

Съоръжението в Исфахан управлява три малки изследователски реактора, доставени от Китай, както и произвежда на гориво и провежда други дейности за гражданската ядрена програма на Иран.

Исфахан също е дом на обекти, свързани с ядрената програма на Иран, включително подземния обект за обогатяване в Натанз, който многократно е бил обект на предполагаеми израелски саботажи.

Държавната телевизия описа всички обекти в района като "напълно безопасни".

Междувременно всички ограничения на летищата в Иран са били свалени, редовните полети са възобновени съобщи представителят на организацията за гражданска авиация на Ислямската република Джафар Язерло, цитиран от "Тасним" и ТАСС. 

Докато Иран и Израел засега мълчат за евентуалния отговор на Тел Авив, то българският министър на отбраната съобщи, че според военното ни разузнаване става дума за "премерена" атака от израелска страна с конкретна цел - военновъздушна база северозападно от Исфахан. Атанас Запрянов определи това като демонстрация от страна на Израел, че може да достигне до иранска територия. 

Темата е централна за западните медии

Според американското издание "Ню Йорк таймс" преди израелското нападение е имало телефонен разговор между министрите на отбраната на САЩ и Израел - Лойд Остин и Йоав Галант. Изданието посочва, че тема на разговора са били регионалните заплахи и дестабилизиращите действия на Иран в Близкия изток, като се позовава на кратко изявление на прессекретаря на Пентагона генерал-майор Патрик Райдър.

Остин и Галант са разговаряли и за увеличаването на хуманитарната помощ за палестинците в ивицата Газа, както и за поддържане на постоянен поток на доставки в крайбрежната територия, където Израел осъществи настъпление след изненадващата кървава атака на бойците на радикалната палестинска групировка "Хамас" на 7 октомври миналата година.

Американският вестник се позовава и на трима ирански представители, според които е ударена военна база в близост до град Исфахан, но те не посочват от коя държава е извършено нападението. Не се пропуска фактът, че в провинция Исфахан се намират няколко ядрени обекта, включително подземният завод в Натанц, който има централно място в иранската програма за обогатяване на уран.

Според няколко ирански медии ядрените обекти в района не са засегнати, продължава "Ню Йорк таймс". Изданието припомня, че в последните дни лидерите на Израел са се заричали да отговорят на иранското нападение от края на миналата седмица. Според вестника то е превърнало течащата от десетилетия "необявена война" между двете държави в пряка конфронтация, като е изкарала враждата между Тел Авив и Техеран наяве.

"Ню Йорк таймс" отбелязва още, че в часовете след експлозиите, чути в района на град Исфахан, Иран е затворил въздушното си пространство. По-късно обаче иранската държавна телевизия е излъчила кадри, на които се вижда, че нормалният живот в Исфахан се възобновява, а авиослужбата на страната е съобщила, че са отменени ограниченията за полетите.

"Ню Йорк таймс" отбелязва, че от Пентагона не са казали дали Галант е предупредил Остин за израелския удар срещу Иран. Медията обръща внимание на факта, че президентът на САЩ Джо Байдън посъветва Израел да не реагира на иранското нападение от нощта на събота срещу неделя, защото се опасява, че израелската контраатака ще доведе до война в региона.

Съгласно информация на британския в. "Гардиън" обаче вчера Израел е предупредил администрацията на Байдън, че ще нанесе удар по иранска територия през следващите 24 до 48 часа. 

Според телевизия Си Ен Ен израелците са уверили американските си съюзници, че няма да атакуват ядрени обекти.

"Гардиън" акцентира върху заявеното вчера от иранския външен министър Хосейн Амир Абдолахиан, че ако Израел реши да отвърне на удара, отговорът на Техеран ще бъде незабавен. Британското издание пояснява, че в атакуваната военна авиобаза в Исфахан е дислоцирана иранската въздушна флотилия от произведени в САЩ изтребители "Ф-14 Томкет", които са били закупени преди Ислямската революция през 1979 г.

"Гардиън" цитира изявлението пред иранската държавна телевизия на висшия командващ в иранската армия Сиавош Михандуст, според когото нощният грохот в Исфахан е бил от задействаните системи за противовъздушна отбрана, насочени срещу "подозрителен обект".

Американското издание "Вашингтон пост" акцентира върху мнението на говорещ под анонимност израелски представител, според когото с атаката от тази нощ Тел Авив дава знак на Техеран, че е способен да нанася удари във вътрешността на страната. Според цитата на представителя в изданието не е ясно дали ударът е нанесъл щети.

"Вашингтон пост", който също отбелязва, че в района на Исфахан се намира най-големият изследователски ядрен център на Иран, подчертава, че преди експлозиите генералът от иранския Корпус на гвардейците на Ислямската революция (КГИР) Ахмад Хагталаб е предупредил, че Иран може да преразгледа "ядрената си доктрина" заради заплахите от Израел.

Друг американски вестник - "Уолстрийт джърнъл", е на мнение, че напрежението се покачва застрашително от третата атака в серията от разменени удари този месец между Израел и Иран и тази ескалация може да доведе до регионална война. Припомня се, че Техеран осъществи нападението си в нощта срещу 14 април в отговор на израелския удар по иранското консулство в сирийската столица Дамаск на 1 април.

Британският в. "Индипендънт" смята, че отговорът на Израел цели да възстанови "деликатния набор от правилата на играта", която досега се е водила по оста Тел Авив - Техеран. Другият вариант според изданието е разрастване на конфликта в Близкия изток, в който неминуемо ще бъдат въвлечени САЩ и техни съюзници.