ЕС разшири финансовите санкции срещу Иран
Европейският съюз замразява авоарите на 180 ирански компании и физически лица. Мярката дойде, след като днес Великобритания настоя за още по-сериозни санкции спрямо Техеран.
Санкциите са наложени на Иран заради будещата полемика иранска ядрена програма. Министрите на външните работи се споразумяха да работят за по-силни допълнителни санкции, които да визират определени сектори в Иран, в това число енергийния, посочи европейски дипломат.
САЩ, Великобритания и Канада вече наложиха финансови санкции на Иран, като определиха целия банков сектор на страната за заплаха.
Междувременно председателят на парламента на Ислямската република Али Лариджани посочи, че отношението на британското правителство към Иран е нетърпимо и прекалено крайно. Критиките бяха отправени след решението на Лондон да изгони иранските дипломати в отговор на атаката срещу британското посолство в Техеран.
В същото време иранските власти освободиха днес 11-те нападатели на британска дипломатическа сграда в столицата Техеран, предаде Франс прес, като се позова на иранската агенция Фарс. Те бяха арестувани от силите на реда по време на нападението срещу бившата британска резиденция Голхак, в северната част на Техеран. Сградата в Голхак, която има дипломатически статут, беше нападната и плячкосана във вторник по същото време на нападението срещу британското посолство в центъра на Техеран.
Официално нападателите бяха представени като студенти от редиците на ислямистките милиции "басидж".
Израел не иска да предприема военни действия срещу Иран заради ядрената му програма, но на определен етап е възможно да няма алтернатива, предупреди днес израелският министър на отбраната Ехуд Барак, цитиран от АП. Барак уточни, че на този етап еврейската държава не възнамерява да бомбардира ирански ядрени обекти, но си запазва тази опция като последен вариант. "Нямаме нужда от излишни войни. Определено обаче е възможно да бъдем подложени на това изпитание", отбеляза той.
Барак изрази надежда санкциите и дипломацията да убедят Иран да се откаже от ядрената си програма, за която Западът и Израел са убедени, че има военна насоченост. "Не очаквам обаче това да стане", посочи същевременно той. Израел смята, че ако се сдобие с ядрено оръжие, Иран ще представлява заплаха за самото му съществуване, отбелязва АП. Той се аргументира с нееднократните закани на иранския президент Махмуд Ахмадинеджад да заличи еврейската държава от картата, с арсенала на Ислямската република от балистични ракети и с оказваната от режима в Техеран подкрепа на радикални антиизраелски движения и групировки.
Русия предупреди Запада да не нагнетява напрежението около Иран, предаде Ройтерс. "Засилването на напрежението и натискът на Запада подкопават шансовете Иран да започне за сътрудничи, за да докаже, че не прави ядрени оръжия", заяви говорителят на руското външно министерство Александър Лукашевич. "Категорично сме против навиването на спиралата на напрежението и конфронтацията по въпросите, свързани с Иран. Смятаме, че тази линия вещае най-тежки последици", допълни той.
ЕС затегна и икономическите санкции срещу Сирия, предадоха световните агенции. Обект на затегнатите наказателни мерки са секторът на финансите, на добива на петрол и на природен газ, отбелязва Франс прес. Това е втората серия от санкции на ЕС срещу Дамаск.
САЩ приветстваха засилването на санкциите на ЕС срещу Иран и Сирия. "Приветстваме решимостта на ЕС да окаже натиск на тези режими да сложат край на неприемливите си действия, както и готовността му да обмисли" нови стъпки в същата посока, се казва в изявлението на Белия дом