Ирак гони американските войници, изтеглили се от Сирия
Дадено им е разрешение само да преминат транзит, загадка е какви са плановете на Пентагона и на Доналд Тръмп
Американските сили, които пресякоха иракската граница като част от изтеглянето си от Сирия, нямат разрешение да останат и престоят им на иракска територия трябва да бъде само с транзитна цел, заяви иракската армия, цитирана от Ройтерс и БТА.
Изявлението противоречи на съобщението на Пентагона, че се очаква близо 1000-та войници, изтеглящи се от северната част на Сирия, да се разположат в Западен Ирак, за да продължат кампанията срещу екстремистите от "Ислямска държава" и "да помогнат за защитата на Ирак".
По-късно високопоставен представител на американското министерство на отбраната обясни, че ситуацията е променлива и плановете може да се променят.
"Всички сили на САЩ, които се изтеглиха от Сирия, получиха разрешение да влязат в района на Кюрдистан, за да могат да бъдат транспортирани извън Ирак. Не е давано разрешение на тези сили да останат в Ирак", се казва в изявлението на иракската армия.
Не е ясно дали силите на САЩ ще използват Ирак като база за нанасяне на сухопътни удари в Сирия и въздушни удари срещу екстремисти от Ислямска държава. В Ирак вече са разположени над 5000 американски военни, които обучават местните сили и помагат да се гарантира, че екстремистите от Ислямска държава няма да се завърнат, припомня Ройтерс.
Американски военен конвой преминава край град Дахук в Ирак, след като е напуснал Сирия, 21 октомври 2019 г.
При изтеглянето си от Камишли в Североизточна Сирия американските войски, насочващи се към Мосул в Ирак, бяха замервани с домати и камъни от местни жители, които крещяха за "предателството на американците", пише френският в. "Либерасион".
Вашингтон вече заяви, че разположените недалеч от иракско-сирийската граница сили на САЩ може да я пресичат, за да извършват контратерористични операции, припомня френското издание, като отбелязва, че въпреки липсата на контрол над територии, "Ислямска държава" запазва присъствието си и в двете страни - с около 18 000 свои членове, много от които чужденци.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви на свой ред, че не е искал да остави никакви американски военни в Сирия, но Израел и Йордания са поискали от него да остави все пак малка част американски военни в тази страна. Тези военнослужещи се намират в съвсем друга част на Сирия, близо до Йордания и до Израел, а други американски военни са разположени на места, на които да "защитават петрола", тоест близо до Ирак, каза вчера Тръмп.
Ще започне ли турската операция отново
Турция е готова да възобнови военната операция в Северна Сирия, заяви междувременно турският президент Реджеп Тайип Ердоган, цитиран от Анадолската агенция и БТА.
Ако след изтичането на 120-часовото прекратяване на огъня (късно тази вечер) в Североизточна Сирия САЩ не изпълнят дадените на Анкара обещания, Турция ще възобнови операцията, каза по-рано днес Ердоган на пресконференция на летище Есенбога в Анкара преди да замине за Сочи за среща с руския президент Владимир Путин.
Той съобщи, че от началото на операцията "Извор на мира" в Сирия са били неутрализирани 775 терористи. Президентът добави, че в рамките на офанзивата са загинали седем турски войници, 79 бойци от опозиционната Сирийска национална армия и 20 мирни жители на Турция. Ердоган отбеляза, че в рамките на операцията от терористи е бил прочистен район с площ 2200 кв. км и е бил установен контрол над 160 населени места.