Напрежението по улиците във Венецуела нараства, след като най-малко шестима бяха убити, а повече от 700 задържани, в протести срещу спорното преизбиране на президента Николас Мадуро, предаде ДПА.

Неправителствената организация "Форо Пенал" написа в "Екс", че сред жертвите на довелите до насилие протести в понеделник има и двама младежи. Според прокуратурата има и убит полицай.

На национално ниво са били задържани 749 души, заяви венецуелският главен прокурор Тарек Сааб. Арестуваните са нападнали полицейски управления, избирателни секции, кметства и болници. Те са заподозрени в тероризъм, подбуждане на омраза и блокиране на пътища.

Обхванатата от криза страна е изправена пред нова вълна от размирици, след като Мадуро официално беше обявен за победител на неделните избори. По този начин авторитарният лидер от левицата си осигури още един шестгодишен мандат, припомня БТА. Опозицията обаче отказва да признае официалните резултати и отправи обвинения за изборна измама.

На фона на нарастващото недоволство от спорните избори бе очаквано протестиращите да излязат по улиците снощи. Вчера опозицията призова за свикване на мащабни антиправителствени протести, правителството също планира да изведе поддръжниците си по улиците.

В понеделник бяха произведени изстрели по демонстратори, които маршируваха към президентския дворец в столицата Каракас, предаде в. "Насионал". Има и видеозаписи на случилото се, а телевизионни кадри показват как полицаи използват сълзотворен газ и бият хора.

"Имаме си работа с държавен преврат, подстрекаван от фашистките сили на крайната десница с подкрепата на имперски сили, [на] американски империализъм. Ще попречим на този държавен преврат", заяви министърът на отбраната ген. Владимир Падрино Лопес.

Върховният комисар на ООН по правата на човека Фолкер Тюрк изрази притеснение във връзка с насилието. "Обезпокоен съм от сведения за непропорционалното използване на сила от службите за сигурност и въоръжените групировки, подкрепящи правителството", каза той в изявление и призова венецуелското правителство да уважи правото на гражданите си да протестират мирно и свободно да изразяват мнението си без страх.

Снимка: Getty Images

Националната избирателна комисия официално обяви Мадуро за победител в президентските избори, на които според нея е получил 51,2% от гласовете, докато опозиционният кандидат Едмундо Гонсалес е събрал 44,2% от вота.

Опозиционният лидер Мария Корина Мачадо в понеделник заяви пред представители на медиите, че правителствените опоненти са имали достъп до 73% от преброените гласове, които показват че Голсалес е спечелил безапелационно. Корина Мачадо заяви още, че опозиционният кандидат е спечелил във всички щати и е получил 6,2 милиона гласа, докато Мадуро е получил едва 2,7 милиона.

Мадуро, който е на власт от 2013 г., каза, че от неделя насам в страната са били регистрирани над 100 нападения и посочи САЩ и опозицията за виновни за това. "Това е фашистка, контрареволюционна и престъпна група", допълни той.

Правителството на САЩ и някои латиноамерикански държави изразиха съмнения за официалните изборни резултати.

Върховният представител на ЕС за външната политика и сигурността Жозеп Борел заяви, че Евросъюзът няма да признае резултатите от изборите, докато не бъдат преброени всички гласове и не бъдат публикувани всички протоколи.

Някои държави от Латинска Америка, като Куба и Хондурас, подкрепиха Мадуро, който получи и политическа подкрепа от Китай и Русия.

Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков порица вчерашните протести. "Разбира се, важно е тези опити за влошаване на положението във Венецуела да не бъдат насърчавани от трети страни и Венецуела да остане свободна от външна намеса", каза Песков.

През последните години богатата на петрол Венецуела беше засегната от лошо управление, корупция и международни санкции. Повече от 80% от населението живее под прага на бедността, а по данни на ООН повече от 7 милиона души (около една четвърт от населението) са напуснали страната заради бедността и насилието.

Критичното положение многократно води до антиправителствени протести, на които Мадуро успява да отстои независимо от силния натиск да си подаде оставката.

След последните оспорвани избори през 2018 г. опозиционният лидер Хуан Гуайдо се обяви за легитимния президент на страната и беше подкрепен от Съединените щати и други държави от Запада. Въпреки това Мадуро успя да си осигури подкрепата на силни групи във Венецуела, включително на армията.

Очаква се Мадуро да встъпи в длъжност за следващия си шестгодишен мандат през януари 2025 г.