Русия обвини днес Украйна за ескалацията на гражданската война в Сирия, като каза, че Киев подкрепя логистично настъплението на бунтовниците. Министерството на външните работи на Украйна "категорично" отхвърли руските обвинения.

През последните дни сирийските бунтовници поеха контрола над големи части от Сирия, включително Алепо, втория по големина град в страната. Руските военновъздушни сили заявиха, че отново извършват интензивни атаки по цели в Сирия, включително Алепо.

Москва видя "украинска следа" във войната в Сирия

"Подчертаваме наличието на ясна украинска следа в редиците на чуждестранните бойци, включително от постсъветското пространство", заяви говорителката на руското външно министерство Мария Захарова, цитирана от ДПА и БТА.

Тя цитира съобщения, според които службите за сигурност на Киев си сътрудничат с "терористите", снабдявайки ги с дронове и споделяйки опит в използването им.

В неделя украинският новинарски сайт "Киев Пост" (Kyiv Post) съобщи, че украинското военно разузнаване е участвало в обучението на ислямистки бунтовници в Сирия.

Сирия не е единствената страна, в която Украйна се намесва, каза Захарова. Тя заяви, че Киев е предизвиквал размирици в африкански държави.

Украйна от близо три години се отбранява срещу руската инвазия. Тя е подложена на силен натиск на фронтовата си линия. В същото време Москва от години е основен политически и военен играч на африканския континент, посочва ДПА. Прословутите наемнически сили "Вагнер", които миналата година бяха поставени под командването на Министерството на отбраната на Русия, действаха там в продължение на години.

Захарова потвърди, че Москва продължава да подкрепя сирийския президент Башар Асад, когото Русия задържа на власт през 2015 г. чрез своята намеса.

Киев: Москва и Техеран са виновни за Сирия

Министерството на външните работи на Украйна "категорично" отхвърли руските обвинения. В изявление в платформата "Телеграм" Министерството на външните работи на Украйна заяви, че Украйна, за разлика от Русия, безусловно се придържа към международното право, и добави, че Москва и Техеран са отговорни за влошаването на ситуацията със сигурността в Сирия.

Войната в Сирия започна след потушаване със сила на антиправителствени протести през 2011 г. и отне живота на над 500 000 души. Милиони хора бяха принудени да напуснат домовете си и да се преместят на друго място в страната или да избягат в чужбина. Но много арабски страни се сдобриха с президента Асад след това, мислейки че войната в Сирия е приключила или най-малкото се е превърнала в замразен конфликт.

Офанзивата на бунтовниците в Сирия разтърсва и САЩ

Военната ескалация в Северна Сирия върна тази страна в центъра на вниманието на САЩ, които преди години се опитаха да обърнат страницата в един опустошителен конфликт. За първи път от началото на гражданската война в Сирия през 2011 г. сирийският режим изгуби напълно контрола над Алепо, втория по големина град в страната, паднал в ръцете на коалиция от бунтовнически групировки, водена от радикални ислямисти.

Това покачване на напрежението става няколко седмици преди завръщането в Белия дом на Доналд Тръмп, който може да съзре в това една неочаквана възможност за преразпределяне на силите и влиянието в Близкия изток.

Бунтовническата офанзива в Сирия съвпадна с влизането в сила на прекратяването на огъня в Ливан между Израел и "Хизбула", която е съюзник на Сирия и на Иран. Самата "Хизбула" излиза отслабена от войната с израелските сили. Вниманието на Русия, друг поддръжник на сирийския президент Башар Асад, е погълнато от войната в Украйна.

Американската позиция относно Сирия претърпя малки промени през последните 10 години. САЩ смятат, че Асад е изгубил всякаква легитимност, но отстраняването му от власт не е техен приоритет, тъй както бунтовниците не представляват, според Вашингтон, по-добра алтернатива на настоящия сирийски режим. Но това може да се промени с идване на власт на Тръмп.

Неотдавна няколко западни страни, сред които Италия, загрижени, че от Сирия може да потегли нова бежанска вълна, обявиха завръщане на свои представители в Дамаск.

"С тези вариации във властта и в силата може би се отваря врата за предефиниране на влиянието и на силите в региона и на неговата архитектура по сигурността. Това е важен и отворен въпрос", казва Мона Якубиан, експертка от американския Институт за мира.