Гърция временно спря разглеждането на молби за убежище от сирийци, потвърди днес гръцкият министър на миграцията Никос Панайотопулос, след като още няколко европейски страни предприеха тази стъпка, съобщи Франс прес.

"Временно прекратяваме (...) всички процедури (за молби за убежища от сирийци), докато направим оценка на новите данни" за Сирия след свалянето на президента Башар Асад, каза той пред радио Риъл Еф Ем, предава БТА.

"Сирийски гражданин вече не може да получи убежище, ако твърди, че е преследван от режима на Асад, тъй като режимът на Асад вече не съществува", посочи Панайотопулос.

Високопоставен представител на правителството в Атина съобщи в понеделник, че Гърция е преустановила обработката на молбите за убежище на около 9000 сирийци, като за петък е планирана среща за финализирането на този ход,

След свалянето на сирийския диктатор Башар Асад много европейски страни, сред които Германия, Австрия и Швеция, които приеха много сирийци, обявиха, че ще замразят разглеждането на настоящите молби за убежище.

В Гърция пристигнаха стотици хиляди сирийски бежанци, особено през 2015 и 2016 г., от Турция. След това повечето напуснаха Гърция, за да се отправят предимно към Германия, където се намира най-голямата сирийска диаспора в Европа.

Желаният демократичен преход в Сирия "трябва да открие пътя за безопасното завръщане на сирийските бежанци по домовете им", добави гръцкият министър, и да сложи края на "пристигащите бежанци от тази многострадална страна".

Според министъра около 99 на сто от сирийците в Гърция посочват преследването си от властта на Башар Асад като основна и единствена причина за искане на убежище.

Това временно спиране на обработката на молбите за убежище засяга "около една трета от хората", или около 9 500 сирийски кандидати за убежище, които в момента са в лагери в Гърция, главно на островите в Егейско море и в района на р. Марица (Еврос), граничещ с Турция.

Според Върховния комисариат на ООН за бежанците над 58 200 мигранти са пристигнали на островите в Егейско море, близо до турското крайбрежие, от началото на 2024 г., като 39 на сто от тях са сирийци.

На този фон нашата Държавната агенция за бежанците продължава достъпа до процедура за търсещи закрила граждани на Сирия, предава БТА, като се позовава на информация от агенцията.

В контекста на събитията от 6 декември 2024 г., към днешна дата в ДАБ при МС няма молби за международна закрила, които са подадени от сирийски граждани, базирани на случващото се в арабската република. Сирийските граждани, които са в производство по предоставяне на международна закрила, са 4535, като в тях влизат и тези, които са в съдебна фаза, информират от ДАБ.

Оттам посочват, че при разглеждането на всяка молба се взима предвид бежанската история на кандидата, а заявената информация се верифицира с обективно изготвена експертна справка за държавата на произход, в съответствие с Методология на Агенцията на Европейския съюз в областта на убежището (АЕСOУ) за информация за страни на произход, която се актуализира регулярно.

Както за повечето страни членки на ЕС, събитията в Сирия са неочаквани и за България. Поради тази причина ДАБ при МС смята, че е твърде рано да се прави анализ на обществено-политическата обстановка. Тя се наблюдава отблизо и в случай, че в Агенцията се подадат молби за закрила от сирийски граждани въз основа на текущите събития. Решението по тези молби също ще бъде взето предвид тези събития, съобщават още от агенцията за бежанците.

Редица европейски държави преустановиха процедурите по разглеждането на молби за убежище от сирийци, след като бунтовниците превзеха сирийската столица Дамаск, а президентът Башар Асад избяга в Русия след 13 години гражданска война, се посочва в материал на Ройтерс.