Гласуваният законопроект беше подготвен по инициатива на новия президент Виктор Янукович, който от избирането си през февруари води политика на ускорено сближаване с Русия, предаде БТА. В началото на юни документът беше гласуван на първо четене. Обсъждането му на последно четене продължи повече от пет часа и приключи малко преди полунощ вчера. Той беше одобрен от 259 от общо 450 депутати.

Пропрезидентското мнозинство отхвърли близо 400 поправки, предложени за последното четене от прозападната опозиция. Голяма част от поправките предвиждаха членството в НАТО да остане сред главните цели на страната. Законът определя "фундаменталните принципи" на националната политика, сред които "поддържането на политика на неприсъединяване, което означава неучастие във военно-политически съюзи" като НАТО. В документа се говори за "продължаване на конструктивно сътрудничество с НАТО", но не се споменава за присъединяване. За сметка на това членството в ЕС е обявено за една от приоритетните цели на Украйна.

Вратата на НАТО остава отворена за Украйна, заяви днес в Киев държавният секретар на САЩ Хилари Клинтън, цитирана от Франс прес."Украйна сама трябва да реши дали да тръгне по пътя към НАТО", добави Клинтън. "Това е суверенна страна, която има пълното право да избира своите съюзници", подчерта тя. Хилари Клинтън пристигна рано тази сутрин в Украйна - първи етап от обиколката й, включваща също Полша, Армения, Азербайджан и Грузия. Това е първата визита на държавния секретар в Киев след избирането през февруари на президента Виктор Янукович, който смени курса на прозападната политика на своя предшественик, Виктор Юшченко.