Доналд Тръмп бе приветстван на националния конгрес на Републиканската партия от свои бивши съперници, които само преди месеци го засипваха с критики. Тази демонстрация на единство контрастира с все по-големите разделения, които разкъсват Демократическата партия, отбелязва АП, цитирана от БТА.

Бившата посланичка на САЩ в ООН Ники Хейли, която бе последната останала опонентка на Тръмп във вътрешнопартийните избори, се обърна директно към поддръжниците си, след като излезе на сцената под смесица от одобрителни възгласи и освирквания.

"Моето послание към тях е просто: Няма нужда да сте съгласни винаги с Тръмп, за да гласувате за него", каза Хейли.

Тя бе последвана от губернатора от Флорида Рон Десантис, някогашен съюзник на Тръмп, превърнал се в съперник на първичните избори, който се опитва да възстанови връзката си с бившия президент, откакто отпадна от надпреварата.

"Доналд Тръмп беше демонизиран. Той бе съден. Той бе преследван. И почти загуби живота си. Не можем да го предадем. И не можем да предадем Америка", каза той.

Демонстрациите на единство - типични за подобни политически конгреси, където целта е да се обедини партията след ожесточените първични избори - са в ярък контраст с динамиката при демократите, много от които не са сигурни, че Джо Байдън е правилният избор да се изправи срещу Тръмп на изборите през ноември, отбелязва АП.

"Тайван трябва да си плаща за отбраната, защото не носи полза на САЩ"

"Познавам хората много добре, уважавам ги много. Те взеха около 100% от нашия бизнес с чипове. Мисля, че Тайван трябва да ни плати за отбраната", каза още Тръмп в интервюто за "Блумбърг Бизнесуийк".

"Знаете ли, ние не сме по-различни от една застрахователна компания. Тайван не ни дава нищо", добави Тръмп.

Ти Ес Ем Си (TSMC) е доминиращият производител на съвременни чипове, използвани във всичко - от приложения за изкуствен интелект до смартфони и изтребители, и анализаторите смятат, че всеки конфликт за Тайван би унищожил световната икономика, отбелязва Ройтерс.

САЩ са най-големият чуждестранен поддръжник и доставчик на оръжие за Тайван, но няма официално споразумение за отбрана. САЩ обаче са задължени по закон да предоставят на Тайван средства за самозащита.

Тайван, който Китай разглежда като своя територия, се оплаква от постоянни китайски военни дейности през последните четири години, тъй като Пекин се опитва да окаже натиск върху демократично управлявания остров, който отхвърля претенциите на Китай за суверенитет.