Грета Тунберг към световните лидери: Само се преструвате, че правите нещо за климата
Това е нашата възможност да напишем историята, обяви председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен
Само се преструвате, че правите нещо за климата. Този COP26 досега е точно като предишните, а това ни доведе до никъде. В COP те са просто политици и хора на власт, които се преструват, че приемат сериозно нашето бъдеще, преструвайки се, че приемат сериозно настоящето на хората, които вече са засегнати днес от климатичната криза. Това зави екоактивистката Грета Тунберг пред протестиращи в Глазгоу, където се провежда Климатичната среща на върха на ООН.
Още по темата
Тунберг взе участие в митинг във фестивалния парк в Глазгоу, докато световните лидери се събраха в близкия конферентен център, за да обсъдят мерките за справяне с изменението на климата.
Тунберг се срещна с активисти от "Петъци за бъдещето" и им каза, че промяната "няма да дойде от политиците на срещата на върха, а от хора, които показват лидерство".
"Промяната няма да дойде отвътре. Това не е лидерство. Ето как изглежда лидерството. Ние казваме, че няма повече бла-бла-бла, няма повече експлоатация на хората, природата и планетата. Без повече експлоатация. Няма повече каквото и да правят там вътре. Писна ни от това и ще направим промяната, независимо дали им харесва, или не. Това продължава твърде дълго и ние няма да им позволим повече да се измъкнат", обяви Тунберг.
Реч на конференцията изнесе председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. "Знам, че всички ние в тази зала искаме да бъдем от правилната страна на историята. Ето защо призовавам всички ние да направим това, което е необходимо за запазим допустимата граница от 1,5 рC глобално затопляне. Това е нашата възможност да напишем историята. Нещо повече, това е наш дълг. Европа няма да пести усилия, за да стане първият неутрален по отношение на климата континент. Първо, трябва да поемем твърди ангажименти за намаляване на емисиите до 2030 г. Нулеви нетни емисии до 2050 г. е добра цел, но недостатъчна. Нуждаем от реални действия през това десетилетие.
Второ, трябва да постигнем съгласие по стабилна рамка от правила, например, за да се превърнат световните пазари на въглеродни емисии в реалност. И трето, трябва да мобилизираме финансиране за борба с изменението на климата за подпомагане на уязвими държави,за адаптиране и скок към чист растеж. Европейският съюз ще даде своя пълен принос, за да постигнем глобалните си цели в областта на адаптацията. С близо 27 милиарда долара през 2020 г., "Екип Европа" вече е най-големият донор на финансиране за борба с изменението на климата. Почти половината от нашето финансиране е за адаптиране или за адаптиране и смекчаване на последиците от него. Обещахме допълнителни 5 милиарда долара до 2027 г. от бюджета на ЕС. И ще удвоим финансирането си за опазване биологичното разнообразие, особено в уязвимите държави", каза тя.
Министър-председателят Стефан Янев представлява България на Световната среща на лидерите по изменение на климата.
С участието на премиера Янев на глобалния форум в Глазгоу България дава ясен знак, че в условията на световната криза, причинена от пандемията и непрекъснато повишаващите се цени на енергията, нашата страна изпълнява стриктно Парижкото споразумение.