Лидерите от Г-8 не се разбраха за кризата
Лидерите на осемте най-развити индустриални държави са на различни мнения как да бъде осигурено възстановяването на световната икономика, предаде Асошиейтед прес.
Насърчен от победата си в Конгреса, която осигури най-дълбоката реформа на финансовата система в САЩ от Голямата депресия през 30-те години на миналия век, американският президент Барак Обама поиска от останалите ръководители от Г-8 също да подкрепят едно затягане на правилата срещу банковите злоупотреби. Той обаче, не успя да убеди кой знае колко своите партньори в необходимостта от приемане на нови мерки за стимулиране на икономиката с цел запазване на световния растеж.
Президентът се натъкна на силна съпротива от държави, които искат най-напред да съкратят бюджетните си дефицити.
"Тези страни с бюджетни дефицити трябва да (ги намалят първо) и, като свят, ние трябва да се заемем с дисбалансите", заяви новият британски премиер Дейвид Камерън след среща с канадския си колега Стивън Харпър, който е домакин на форума.
Разделени за икономиката, лидерите от Г-8 опитаха да намерят общото по други въпроси, като ядрените програми на Иран и Северна Корея, борбата срещу вируса на СПИН, високата смъртност сред децата и родилките в бедните държави. Страните от Голямата осморка и донорски групи, сред които фондацията на Бил и Мелинда Гейтс, обещаха да дадат до 2015 г. общо 7,3 милиарда долара за намаляване на смъртността сред децата и родилките в бедните държави.
Те планират да проведат днес задълбочена дискусия за войната в Афганистан и напрежението в Близкия Изток, след което срещата на Г-8 в Хънтсвил завършва.
После лидерите от Голямата осморка ще пропътуват разстоянието от 220 км до Торонто, където по-късно през деня започва двудневна среща на върха на Г-20. Голямата двайсеторка, в която влизат най-развитите индустриални държави и основните страни с нововъзникваща пазарна икономика в света, се утвърждава все повече за сметка на Г-8 като водещ глобален форум за обсъждане и координиране на икономическата политика.
Междувременно около 2000 души се включиха в протестен поход в центъра на Торонто срещу срещата на върха, съобщават световните агенции. Шествието на правозащитници, еколози, синдикалисти бе съпровождано от стотина полицаи. За да избегнат сблъсъци, организаторите избраха маршрут, преминаващ на около 2 км от мястото на срещата.
Канадското правителство отдели над е1 млрд. канадски долара (970 милиона долара) за сигурността на срещите на срещите на Г-8 и Г-20.