Протести срещу срещата на Г-20
Сблъсъци между полицаи и радикални активисти, протестиращи срещу Г-20, се разразиха преди срещата на върха, която се провежда в момента в Торонто.
Маскирани протестиращи се развилняха в центъра на канадския град, подпалиха полицейски коли и чупиха витрини и прозорци. Началникът на полицията Бил Блеър призна, че подчинените му са срещнали трудности да усмирят тълпите и им се е наложило да прибегнат до сълзотворен газ. Някои от протестиращите хвърляха бутилки, докато полицаите ги разгонваха с палки. Никога не сме били свидетели на такъв вандализъм по нашите улици, каза той на брифинг за журналисти.
Сред задържаните са и организаторите на безредиците, започнали след като група радикали се отцепила от мирно протичащата голям демонстрация, в която според участниците е била от около 10 000 души, а според полицията 5000.
Банки, кафенета и малки магазини станаха мишена на радикалните протестиращи, които разграбиха поне един търговски обект. Подобни безчинства са рядкост за Торонто, град, известен със своята цивилизованост, посочва Ройтерс.
Според говорител на полицията най-малко трима души са леко пострадали по време на сблъсъците.
Междувременно президентът на САЩ Барак Обама и британският премиер Дейвид Камерън заявиха по време на срещата, че през тази година трябва да бъде постигнат напредък във войната в Афганистан, съобщи Асошиейтед прес. Това бе първата им двустранна среща, откакто миналия месец ръководителят на британските консерватори дойде на власт. Двамата лидери изразиха общото си мнение, че стратегията в Афганистан е правилна и че е жизненоважно да се впрегнат всички средства за постигане на осезаем напредък.
САЩ и Великобритания имат една и съща цел - траен икономически растеж в дългосрочен план, въпреки различните подходи, заяви Обама след разговора с Камерън, цитиран от Франс прес. Британският премиер потвърди думите му, заявявайки, че двете страни следват един и същи път на икономически растеж и стабилност.
Обама и Камерън пътуваха заедно с хеликотера на американския президент от Хънтсвил, Онтарио, където участваха в срещата на високо равнище на Г-8, до Торонто (на 220 км на юг).
Очаква се най-големи спорове на срещата на Г-20 да предизвика въпросът дали правителствата да продължат да наливат пари в икономиките или да пристъпят към съкращаване на бюджетните дефицити, натрупани в периода на рецесията. Председателят на Европейската комисия Жозе Барозу заяви преди началото на срещата, че ще се съгласуват срокове за намаляване на дефицитите и държавните дългове, посочва ДПА. Пред журналисти Барозу съобщи, че проектодекларацията предлага страните да намалят дефицитите си до 2013 г. и да стабилизират дълговите равнища до 2016.
Очаква се също Канада като страна председател на Г-20 да отправи призив за ускоряване на преговорите по банковата реформа. Тя обаче продължава да е против инициативата на редица европейски страни за налагане на данък на банките с цел създаване на извънреден фонд за случаи на възникване на финансови кризи и е за това страните самостоятелно да решат дали да се присъединят към тази инициатива.