ЕС: Заплахите на Путин да играе с ядрената карта са безотговорни и неприемливи
Това показва истинското му лице, посочи говорител на Европейската комисия
Решително отхвърляме заплахите на (руския президент Владимир) Путин, заяви днес говорител на Европейската комисия и Европейската служба за външна дейност по повод изказване, свързано с употребата на ядрено оръжие от руска страна.
Не за първи път Путин залага на ядрения арсенал. Това е поредна проява на безотговорно и неприемливо поведение, което показва на целия свят и особено по време на срещата на ООН, че е готов да играе с ядрената карта, каза говорителят. Решително отхвърляме тези заплахи, добави той.
По думите на говорителя думите на Путин, че Русия може да използва ядрени оръжия, ако бъде нападната от която и да е държава, са израз на безотговорно поведение на представител на страна от Съвета за сигурност на ООН, чията задача е поддържането на мира. Това показва истинското му лице, обобщи говорителят.
А Кремъл заяви днес, че промените трябва да се разглеждат като сигнал към Запада, че ще има последици, ако западните сили участват в нападения срещу Русия, предадоха Ройтерс и ТАСС. Русия все още не е взела решение дали да публикува или не актуализираните документи, каза Дмитрий Песков и добави, че се формулират корекции по-конкретно в документа за ядреното възпиране.
Президентът Владимир Путин обяви промените в руската ядрена доктрина по време на заседание на Съвета за сигурност вчера. Той посочи, че Русия ще обмисли използването на ядрени оръжия, ако получи "надеждна информация", че срещу нея е започнала масирана атака с ракети, летателни апарати или дронове. Всяка ядрена сила, която подкрепя атаката на друга страна срещу Русия, ще бъде смятана за участник в агресията, каза руският президент.
Това е най-сериозното изказване на руския лидер до момента във връзка с идеите на Украйна да бъде разрешено да нанася удари с ракети с голям обсег дълбоко на територията на Русия, отбелязва "Гардиън".
Украинският президент Володимир Зеленски в продължение на месеци иска на Украйна да бъде дадено разрешение да използва ракетите британско производство "Сторм шадоу" и ракетите американско производство AТАКМС, за да поразява цели навътре в Русия.
Сегашната ядрена доктрина на Русия е одобрена с дълъг шест страници указ на президента Путин от юни 2020 г.