Не сме спирали да приемаме боклук от болниците, но това, което правим е да не позволяваме да влиза опасен отпадък, заяви столичният кмет Васил Терзиев по bTV.

"Подадохме сигнал, че проблемът с боклука от болниците на София трябва да бъде решен. Трябва всички да се събудят от зимния сън и не можем да позволим такъв тип отпадък да влиза в Столичното предприятие за третиране на отпадъците. Защо продължава такъв отпадък, боклука на болниците, да се смесва с битовия отпадък? Нашият апел и надежда е всички компетентни органи да вземат най-накрая мерки, за да решат проблема", обясни кметът

Той бе категоричен, че опасният медицински отпадък няма място в кофите за битов отпадък, защото това създава изключително големи рискове.

По думите му болниците продължават да го правят, защото им е по-евтино така, но правилата трябва да се спазват. Вече са глобени повече от една болница. 

"София не е пред епидемия от опасен боклук от болниците", увери още Терзиев.

Според него плашещите с епидемия са тези, които не искат да си вършат работа и Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) и регионалните здравни инспекции (РЗИ) трябва да си свършат работата.

"Основният въпрос е защо продължава такъв отпадък да се смесва с битовия отпадък и когато ние казваме, че има проблем, правим проверки, доказваме го със снимков материал, ни се казва - не, проблем няма", допълни кметът. Той отново повтори, че проблемът идва, когато не се спазват правилата и че всичко се прави, защото излиза по-евтино, отколкото да се плаща за изгарянето на опасния боклук.

Снимка: Колаж на Лилия Чалева, Dir.bg

Когато дойде битовия отпадък, той отива директно в мощностите на завода за преработка, посочи Терзиев. Това, което става обаче, е, че когато идва от болниците, ни се налага да го изсипем на площадката, да се провери дали има опасен отпадък, ако има, да се натовари обратно, да се върне камионът и да не се приема, обясни столичният кмет.

На 1 април Столичната община съобщи, че спира приемането на болнични отпадъци след пореден случай на нерегламентирано смесване на опасен болничен отпадък с битов. На свой ред здравният министър доц. Силви Кирилов предупреди, че спирането на приемането на болничния отпадък в завода за боклук може да доведе до епидемия в столицата.

Снимка: Булфото

Кметът Терзиев призна, че реално не е издавал заповед за спиране на отпадъците от болниците, но съобщението е дало своя ефект.

"Много важно е опасният медицински боклук да се гори в болниците, а не да се сепарира на площадката в завода. Не може на хората в завода на ръка да сепарират спринцовки и тъкани от кенчета от кола. Това е поредният случай, когато става дума за боклук и се гледа на грешното място. Проблемът с боклука започва от болниците", категоричен бе кметът.

Снимка: БТА

По думите му, в здравното министерство са наясно кои са болниците нарушители, това е било описано в изпратената от Столичната община документация към институциите, които трябва да решат проблема.

Васил Терзиев обяви още, че се очаква да бъдат оповестени документи как на площадката на една от фирмите, която се занимава с извозването на боклука, се вкарва нерегламентиран отпадък и камионите се пълнят с него преди да се събират кофите в града. Сезирана е била РИОСВ, имало е проверка на място и са открити нарушения. Да видим сега какво следва, каза още Терзиев. Според кмета би имало по-добър ефект властите да се съсредоточат върху проверки не на завода за преработка на боклук, а на сметосъбиращите фирми.

По повод конкурса за избор на нов главен архитект на София, Васил Терзиев каза, че решението ще стане ясно на 8 април. Той определи процедурата като прозрачна и отрече да има натиск или победителят да е бил предварително известен, каквито твърдения се появиха в публичното пространство.

ИЗБРАНО