ЕС смята да държи Турция на "всесилния Ердоган" настрана
Неведнъж високопоставени европейски политици са заявявали, че ЕС не може да приеме Турция за свой член, може само да заложи на стратегическо партньорство със страната на Ердоган.
Австрия не смята Турция за кандидат за присъединяване към Европейския съюз, заяви днес австрийският министър по въпросите на Европа, интеграцията и външните работи Карин Кнайсъл по повод предсрочните президентски и парламентарни избори в Турция в неделя, предаде ТАСС.
Австрия поема председателството на ЕС от юли.
"От гледна точка на Австрия, Турция не е кандидат за членство в ЕС", заяви Кнайсъл след пристигането си на заседание на Съвета на ЕС в Люксембург, но добави, че съществува възможност за стратегическо партньорство с тази страна.
По-рано шведският външен министър Маргот Валстрьом изрази надежда, че след изборите Турция ще застане на пътя на развитието, който ще доведе до сближаването й с ЕС.
"Ние бяхме обезпокоени от развитието на Турция в последно време. Надяваме се, че режимът на извънредно положение ще бъде отменен, ще се направят реформи, които ще покажат, че Турция избира друг път в бъдеще, който ще й позволи да се сближи с ЕС", каза Валстрьом.
Макар че Турция в момента не върви по демократичен път, "трябва да й се даде шанс", изтъкна външният министър на Швеция.
Люксембургският външен министър Жан Аселборн пък заяви, че "г-н Ердоган сега е всесилен човек, не само де факто, но и официално".
По думите на Аселборн "той държи всичко в ръцете си", включително властта да прекрати извънредното положение, да освободи задържаните и да поеме на прав път в отношенията си с Европа.
Турция има статут на страна кандидатка за членство от декември 1999 г., а започва преговори през октомври 2005 г. През последните години обаче преговорите реално са замразени.
Междувременно главният конкурент на президента на Турция Реджеп Ердоган на изборите - кандидатът на Народнорепубликанската партия Мухаррем Индже, предупреди за сериозната опасност за страната, идваща от новото ръководство на републиката.
Започващият от днес работа режим представлява голяма опасност. Съсредоточаването на изпълнителна, законодателна и съдебна власт в ръцете на едни човек поставя въпроса за оцеляването. Ние ще живеем така и всички ще плащаме цена за това, заяви той.
Индже смята, че Турция е скъсала връзката с демократичните ценности, с парламентарната система.
Ние преминахме към режим на еднолично управление. Факторите, заплашващи обществения мир, ще останат актуални и ние ще продължим да чувстваме голяма тревога за нашето бъдеще, каза Индже.