Суданската армия заяви, че се е съгласила на тридневно примирие, което започва в петък, за да може суданският народ да отпразнува мюсюлманския празник Рамазан байрам, с който приключва свещеният за мюсюлманите месец Рамазан, съобщи Ройтерс, цитирана от БТА.

"Въоръжените сили се надяват, че бунтовниците ще спазят всички изисквания на примирието и ще спрат всякакви военни действия, които биха го възпрепятствали", се подчертава в изявлението на армията.

По-рано днес паравоенните Сили за бърза подкрепа (СБП), които се сражават от близо седмица с армията, приеха 72-часовото примирие.

Междувременно Европейският съюз активизира контактите си, за да постигне спиране на огъня в Судан и да може да евакуира по суша около 1500 свои граждани, блокирани от сраженията в суданската столица Хартум, съобщи висш европейски представител, цитиран от Франс прес.

"Евакуацията няма да може да се извърши през летището, което е затворено, а по суша, а за осъществяването на такава операция, ни е необходимо тридневно прекратяване на огъня", каза той пред агенцията. Източникът добави, че засега не са налице нужните условия за такава операция, но ще има готовност за нея, когато настъпи подходящият момент. Според него операцията се координира от Франция и Гърция.

Положението в Судан ще бъде обсъдено на среща на външните министри на ЕС в Люксембург в понеделник.

Ръководителят на европейската дипломация Жозеп Борел засилва контактите си с лидерите на страните от района. Той се срещна с генералния секретар на Арабската лига и с египетския външен министър.

Интензивни боеве се водиха тази седмица между редовната армия на генерал Абдел Фатах Бурхан, фактическият лидер на Судан след преврата през 2021 г., и паравоенните Сили за бърза подкрепа (СБП) на генерал Мохамед Хамдан Дагало.

ЕС, както и седем страни от съюза - Франция, Германия, Италия, Испания, Нидерландия, Гърция и Чехия - имат представителства в суданската столица.

Не е взето решение за евакуация на американски дипломатически служители от Судан, но САЩ се готвят за такава възможност, заяви говорителят на Съвета за национална сигурност към Белия дом Джон Кърби, цитиран от Ройтерс.

Той каза, че всички американски граждани в Судан "трябва сами да вземат мерки са своята сигурност", след като страната беше разтърсена от насилие.

Кърби допълни, че тази седмица президентът Джо Байдън е одобрил пан за придвижване на разположени наблизо американски части, ако се наложи да бъдат евакуирани американски дипломати.

По думите на говорителя на Белия дом ситуацията в столицата Хартум остава напрегната и воюващите страни не се придържат към договореното прекратяване на огъня.

Междувременно американският министър на отбраната Лойд Остин заяви, че американската армия се подготвя са възможно най-много варианти преди евентуалната евакуация на посолството на САЩ в Судан, но все още не са били взети никакви решения.

"Разположихме някои части в театъра на военните действия, за да сме сигурни, че може да предоставим възможно най-много варианти, ако ни призоват да предприемем действия. Към момента не са се обръщали към нас", каза Остин на пресконференция в американската военна база "Рамщайн" в Германия.

Вчера Ройтерс съобщи, че САЩ изпращат голям брой допълнителни военнослужещи в базата си в Джибути в случай че се наложи евакуация от Судан.