ЕС решително призова Иран да не подкопава ядрената сделка
Техеран обяви, че ще продължи да се отказва от още свои задължения по споразумението на всеки 60 дни.
Европейският съюз днес решително призова Иран да се откаже от действията, които биха подкопали важната ядрена сделка от 2015 г. Същевременно заяви, че поддържа връзка с другите страни по споразумението и може да създаде обща комисия за разглеждане на проблема, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
"Изключително сме обезпокоени от съобщението на Иран, че е започнал да обогатява уран над ограничението от 3,67 процента", се казва в изявление на Мая Кочиянчич, говорител на върховния представител на ЕС за външната политика Федерика Могерини.
"Настоятелно призоваваме Иран да спре и да даде заден ход по всички действия, несъответстващи на задълженията (по договора). . ."
В контакт сме с другите участници в споразумението за предприемане на следващи стъпки, се казва в изявлението.
Какво обяви Иран по-рано
Иран обяви по-рано днес, че спира да изпълнява още свои задължения по международното споразумение за ядрената му програма.
Иран до няколко часа ще започне да обогатява уран до равнище над 3,67-те процента, разрешени му според ядрената сделка от 2015 г., обяви на пресконференция заместник-министърът на външните работи Абас Арагчи, който е един от високопоставените ирански преговарящи по ядрения въпрос.
Арагчи даде да се разбере, че Иран ще продължи да се отказва от още свои задължения по споразумението на всеки 60 дни.
Дадохме достатъчно време на дипломацията, но европейците не изпълниха своите ангажименти, подчерта иранският преговарящ. В същото време той даде да се разбере, че Иран иска да спаси ядрената сделка, но призова другите страни по нея да изпълняват задълженията си.
Вратите пред дипломацията все още са отворени, но са необходими нови инициативи за намиране на изход от сегашната ситуация, каза Арагчи.
Как се стигна дотук
Преди година президентът Доналд Тръмп едностранно изтегли САЩ от ядрената сделка и наложи санкции на Иран. В отговор Иран обяви на 1 юли, че запасите му от нискообогатен уран са надхвърлили равнището от 300 килограма, разрешено от споразумението, припомня Асошиейтед прес.
Какво може да се направи?
Германия, Великобритания и Франция няма да могат сами да решат проблема около ядрената програма на Иран. Такова мнение изрази ръководителят на Мюнхенската конференция по въпросите на сигурността Волфганг Ишингер в публикувано днес интервю за германския новинарски портал t-online.de.
"По-добре би било, ако те заедно с Русия и Китай вземат инициативата в свои ръце", коментира Ишингер.
Президентът на Китай Си Цзинпин, президентът на Русия Владимир Путин, президентът на Франция Еманюел Макрон, германският канцлер Ангела Меркел, премиерът на Великобритания Тереза Мей биха могли да определят преговорите като свое общо дело, посочва експертът, цитиран от ТАСС.
Според Ишингер все още е възможно да се намери изход от кризата около ядрената програма на Иран. "Има поле за дипломатически маневри, което все още не е напълно изчерпано", посочва той. Експертът предупреждава, че при изостряне на отношенията между САЩ и Иран може да се стигне до военен конфликт, "който, разбира се, ще има последствия". По думите му главният проблем сега е, че "за съжаление между Иран и САЩ няма контакти".