Турция "премина още една проверка за демокрация, давайки пример на целия свят", каза турският президент Реджеп Тайип Ердоган, след като Висшата избирателна комисия обяви победата му, предаде ДПА.

Председателят на комисията Сади Гювен заяви, че след преброяване на близо 98 процента от бюлетините Ердоган печели повече от половината валидни гласове.

Анадолската осведомителна агнеция съобщи, цитирана от "Дойче веле", че Ердоган е събрал 52,5 процента от гласовете на избирателите, а основният му опонент Мухарем Индже от опозиционната Републиканска народна партия получава около 31 процента от гласовете.

Още часове преди Висшата избирателна комисия да потвърди победата му, Ердоган заяви пред медии в Истанбул: "Нашият народ ми повери президентството и правителството".

"Нашата демокрация спечели, волята на народа спечели, Турция спечели", заяви Ердоган пред ликуваща тълпа от привърженици, събрали се пред централата на неговата Партия на справедливостта и развитието (ПСР) в Анкара. Той им благодари за любовта.

"Турция направи своя избор в полза на защитата на своята демокрация, своите права и свободи, поддържането на своите реформи. Турция направи своя избор в полза на растежа, развитието, инвестициите", каза Ердоган.

По думите му Турция ще "спечели много по-добро място на международната арена" и ще "подобри мира и благоденствието на всеки един от своите граждани". Той благодари на турските граждани, като каза, че избирателната активност е била най-високата в историята на страната.

Ердоган заяви, че Турция ще продължи да "освобождава сирийски земи", така че бежанците да могат да се върнат благополучно в Сирия, посочва Ройтерс. Турция също така ще действа по-решително срещу терористичните организации, обяви новоизбраният президент.

Той обеща да поправи грешките на своята партия по време на предстоящия си президентски мандат, отбелязва ТАСС.

"Искам да съм ясен по този въпрос, ние чухме посланието на нашите граждани в хода на парламентарните избори. Бъдете уверени, че в този период ние ще поправим допуснатите от нас грешки. От утре ще пристъпим към работа, за да изпълним своите обещания към нашата нация", заяви Ердоган.

Към авторитарна власт

Критиците на Ердоган нарекоха вчерашните избори свой последен шанс да попречат на Турция да се превърне в авторитарна държава, пише в. "Ню Йорк таймс", цитиран от БТА. Победата на турския лидер може да има тежки последствия за сътрудничеството с НАТО, сигурността в Ирак и Сирия и контрола на имиграционните потоци към Европа.

Също като в други страни, където силни лидери спечелиха на избори, мнозина турски гласоподаватели изглежда са приели аргументите на Ердоган, че мощната централизирана власт е от жизненоважно значение за изграждането на силна държава и защитата срещу терористичната заплаха, отбелязва в. "Ню Йорк таймс".

Победата означава, че турският президент почти със сигурност ще изпълни желанието си да стане управлявалия най-дълго турски лидер, надминавайки основателя на страната Мустафа Кемал Ататюрк. Според новата система, създадена с миналогодишния референдум, Ердоган може да остане на власт до 2032 година, подчертава американското издание.

Вестник "Паризиен" подчертава, че за 15-годишното си управление турският президент се е наложил като най-влиятелния лидер от създаването на съвременната турска държава. Противниците му обаче го обвиняват в авторитарни стремежи - особено след опита за преврат през 2016 г., последван от масирани чистки, засегнали журналисти и опозиционни лидери и предизвикали притеснения в Европа, отбелязва френското издание.