Турция и ЕС  засега не се разбират по мигрантския проблем. Южната ни съседка призова държавите от ЕС, начело с Гърция, да се придържат към Конвенцията за правата на човека и да се отнасят с уважение към мигрантите, предаде Анадолската агенция. Европейската комисия представи пък днес няколко предложения за овладяване на кризата по гръцко-турската граница. Предвижда се тези предложения да бъдат обсъдени по-късно днес на извънредното заседание на Съвета на ЕС по правосъдие и вътрешни работи, съобщи БТА.

ЕК предлага европейската гранична служба "Фронтекс" да предприеме операция за бързото връщане от Гърция на мигрантите, които нямат право на престой в страната, съобщи зам.-председателят на комисията Маргаритис Схинас. Границите на България, Гърция и Кипър са европейски, добави той.

Схинас посочи, че "Фронтекс" ще изпрати в Гърция още 100 граничари и така общият брой на служителите на агенцията на място ще достигне 630 души. Ще бъдат изпратени допълнително 160 служители за обработка на заявленията за убежище, допълни той. Европа не може да се провали втори път, заяви Схинас по повод новата криза с мигрантите.

Еврокомисарят по вътрешните работи Илва Йохансон определи обстановката като много тревожна. По нейните думи много хора са били подведени да поемат към гръцката граница и това е усложнило положението им още повече. Това е политическа криза, която не трябва да се превръща в дългосрочен хуманитарен проблем. Външните граници на ЕС не са и не трябва да бъдат отворени, заяви Йохансон.

Турският президент прикани всички държави от ЕС, начело с Гърция, да се придържат към Конвенцията за правата на човека и да се отнасят с уважение към мигрантите, предаде Анадолската агенция.

Това изказване Реджеп Тайип Ердоган направи по повод на събитията на турско-гръцката граница, където гръцките сили използват сълзотворен газ и други средства, за да отблъснат масови опити на мигранти да влязат в страната.

Ердоган напомни, че Сирия е приела гръцки бежанци, след като страната им е била окупирана от нацистка Германия през Втората световна война, и показа снимка от вестник, свидетелстваща за приема, който гърците са получили.

"Може едно от децата на тази снимка, едно от гръцките момичета и момчета, на които се раздава храна и облекло, да е дядо или баба на Мицотакис", посочи той, визирайки гръцкия премиер Кириакос Мицотакис.

"Гърците не бива да забравят, че някой ден те също може да изпаднат в нужда от такъв вид съчувствие", каза турският лидер.

В изказването си пред парламентарната група на управляващата Партия на справедливостта и развитието (ПСР) Ердоган заяви още, че досега Турция е похарчила 40 милиарда долара за нуждите на сирийските бежанци и ако се налага, ще изхарчи още толкова.

"Ако европейските страни искат да разрешат този проблем, то те трябва да подкрепят нашите решения за Сирия", добави Ердоган, цитиран от ТАСС

Руското министерство на отбраната каза днес, че укрепените позиции на бунтовниците в сирийската провинция Идлиб са се обединили с турските наблюдателни постове, и че артилерийски атаки срещу съседните, населени с цивилни райони и срещу руската военновъздушна база в Сирия се извършват всеки ден, предаде Ройтерс.

Тези обвинения, отправени от руския военен говорител генерал Игор Конашенков, вероятно ще засилят напрежението преди планираната среща за положението в Сирия между президентите на Русия и Турция, Владимир Путин и Реджеп Ердоган, която трябва да се състои в Москва утре, отбелязва агенцията.

Обстановката там рязко се изостри, след като в четвъртък 34 турски войници загинаха при въздушно нападение в Идлиб - най-смъртоносната атака срещу турската армия от близо 30 години. Турция отвърна със засилване на атаките срещу сирийските правителствени сили, подкрепяни от Русия.

Конашенков обвини Турция, че не спазва ангажиментите си по споразумението за Идлиб с Москва и вместо това подкрепя бунтовниците срещу режима в Дамаск. Турция е вкарала нови войски в Идлиб, които вече представляват цяла механизирана дивизия, в нарушение на международното право, каза той.

Германски министър мисли за натиск чрез санкции върху Русия заради Сирия

Германия има тесни икономически връзки с Русия и може да ги използва като средство за натиск върху президента Владимир Путин заради намесата на страната му в Сирия, каза днес германската министърка на отбраната, цитирана от Ройтерс.

Ескалацията на военните действия в северозападната сирийска провинция Идлиб, където Русия подкрепя офанзивата на армията на президента Башар ал Асад срещу поддържаните от Турция бунтовници, крие риск от пряка конфронтация между двете големи чуждестранни сили.

Германската министърка на отбраната Анегрет Крамп-Каренбауер каза пред телевизия Ер Те Ел, че страната й има тесни търговски отношения с Русия и вече е използвала санкции в украинския конфликт, за да покаже на Москва, че не всичко й е позволено. "Това сега е въпросът, който трябва да бъде повдигнат относно Сирия ", заяви тя пред телевизия Ер Те Ел. Крамп-Каренбауер подчерта, че Германия трябва да покаже на Русия, че "ние доста добре знаем какво прави тя в Сирия".

Тя повтори своето предложение за създаване на зони за сигурност в Сирия за защита на цивилното население и добави, че канцлерката Ангела Меркел се опитва да убеди Путин да я подкрепи.

Ако всички ангажирани играчи в региона подкрепят създаването на такива зони за сигурност, Германия и други европейски страни може да бъдат помолени да защитават тези зони, посочи Крамп-Каренбауер. Според нея обаче най-реалистичният сценарий е за такива зони да отговарят ООН и ОССЕ (Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа

Министрите на външните работи на Иран и Русия, Мохамад Джавад Зариф и Сергей Лавров, обсъдиха в телефонен разговор днес положението в сирийската провинция Идлиб и процеса от Астана, предаде ТАСС.

Освен това двамата "засегнаха и събития, свързани с коноравируса и с двустранните икономически връзки", се казва в съобщение на иранското външно министерство.

Кремъл разчита, че Путин и Ердоган ще договорят мерки за прекратяване на кризата в Идлиб

Говорителят на руския президент Дмитрий Песков изрази надежда, че преговорите между руския и турския лидер Владимир Путин и Реджеп Тайип Ердоган, планирани за 5 март, ще позволят да бъдат разбрани причините за кризата в Идлиб и да се стигне до набор от мерки за прекратяването на кризата, съобщи ТАСС.

Плановете са да бъде обсъдена с Ердоган кризата в Идлиб. Очакванията - да се стигне до единно разбиране за причината за тази криза, пагубността на последствията от тази криза и наборът от необходими съвместни мерки за бъдещото й прекратяване, заяви Песков пред журналисти.

Песков не разкри за какъв точно набор мерки става дума.

Ще дочакаме утрешния ден, каза говорителят на Кремъл.

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган на свой ред заяви в Анкара, че разчита скоро след разговора му с президента на Русия Путин да бъде установен режим на прекратяване на огъня в сирийската провинция Идлиб. Това турският лидер каза пред журналисти в парламента, след като говори на заседание на парламентарната група на своята Партия на справедливостта и развитието.