Ердоган иска промяна на статута на "Света София"
Прависти обсъждат как да се анулира указа, с който Ататюрк превръща храма в музей
Турският президент Реджеп Тайип Ердоган е поискал от свои партийни сътрудници да проучат как може да бъде променен статутът на храма "Света София" в Истанбул, съобщава в. "Хюриет".
Абдулкадир Селви, автор на вестника, известен като близък до правителството, пише днес, че въпросът е бил поставен на обсъждане по време на заседанието по-рано тази седмица на централния изпълнителен комитет на управляващата Пария на справедливостта и развитието (ПСР), допълва БТА.
"Изгответе и представете проучване по въпроса за повторното отваряне на "Света София" за богослужения", е заявил Ердоган според публикацията.
Авторът на материала обръща внимание, че досега президентът отклоняваше призивите за връщане на статута на джамия на храма с отговора: "Нека първо да напълним другите джамии."
Според Селви има няколко причини за положителното отношение в момента на президента към тази стъпка. На първо място това е подкрепата на гражданите от всички политически партии за четенето на Корана в храма по повод годишнината от завладяването на Константинопол в края на май.
Друг фактор е безпокойството във връзка с реакцията на Атина на тази проява и желанието на Анкара да демонстрира, че този подход е неприемлив, посочва още той.
В момента прависти обсъждат въпроса с анулирането на указа, с който основателят на съвременна Турция Мустафа Кемал Ататюрк превръща в музей "Света София" през 1935 г., пише още "Хюриет".
Храмът "Света София" е построен през шести век като християнска църква. От изграждането си през 537 г. до 1453 г., когато Османската империя завладява града, "Света София" е била източноправославна катедрала и седалище на Константинополската патриаршия. След превземането на Константинопол храмът е превърнат в джамия, а през 1935 г. е обявен за музей и е прекратена религиозната му употреба.
"Света София" е смятана за един от символите на православието и на Византия и намеренията за обратното й превръщане в джамия са чувствителна тема, особено в Гърция.