Два месеца след откриването му потвърдиха за първи път случай на хибрида Deltacron
Комбинираният щам е засечен във френски град, възможно е и другаде. Няма място за тревога, засега
Учените за първи път предоставиха солидни доказателства за щам на новия коронавирус, който комбинира вариантите Delta и Omicron, но не вярват, че това представлява причина за безпокойство.
Докато за разпространяването на така наречения вариант Deltacron само се подозираше в няколко страни, вирусолозите от Института "Пастьор" (L'Institut Pasteur) в Париж представиха пълната му геномна последователност във вторник в международната база данни за covid, GISAID, което означава, че е официално потвърден като вариант, предаде днес британското издание inews.
Случай на Deltacron е открит в Соасон, Северна Франция, а има подозрения за още случаи в Дания и Холандия.
Но учените подчертават, че сега в човешката популация има значителен имунитет срещу двата варианта, така че няма причина да се смята, че комбинираният щам ще "надвие" ваксините.
Нещо повече, случаят в Соасон е проследен до януари, което означава, че би се развил досега, ако беше взел връх - по начина, по който Omicron го направи през ноември и декември.
Според анализа на генетичния код на Deltacron, неговият "гръбнак" произлиза от варианта Delta, докато неговият шип - частта от вируса, която се прикрепя към човешките клетки - е от Omicron.
На 7 януари вирусологът Леондиос Кострикис обяви по местна телевизия, че неговата изследователска група в Кипърския университет в Никозия е идентифицирала няколко генома на SARS-CoV-2, които включват елементи както от вариантите Delta, така и от Omicron, писа на 21 януари писание "Нейчър" (Nature).
Наречен от тях Deltacron, Кострикис и неговият екип качиха 25 от РНК последователностите в GISAID същия ден и още 27 няколко дни по-късно. На 8 януари изданието за финансови новини Bloomberg подхвана историята и Deltacron стана международна новина.
Отговорът на научната общност беше бърз. Много специалисти декларират както в социалните медии, така и пред пресата, че 52-те последователности не сочат към нов вариант и не са резултат от рекомбинация - генетичен обмен на информация - между вируси, а вместо това вероятно са резултат от замърсяване в лабораторията, съобщи през януари "Нейчър".
"Няма такова нещо като "Deltacron", туитна на 9 януари Крутика Купали, член на техническия екип за COVID-19 на Световната здравна организация, базиран в Медицинския университет на Южна Каролина в Чарлстън. "#Omicron и #Delta НЕ са образували супер вариант.