Донбас, влизане в НАТО, санкции срещу Русия: Ето за какво си говориха Байдън и Зеленски
Двамата президенти разговаряха по телефона дни след горещата размяна на мнения между американския държавен глава и Владимир Путин
Президентът на САЩ Джо Байдън е уверил украинския президент Володимир Зеленски в "непоколебимата" подкрепа на Вашингтон за суверенитета и териториалната цялост на Украйна. В телефонния им разговор в четвъртък вечерта американският президент е казал, че дипломацията е най-добрия начин за преодоляването на конфликта с Русия, обяви снощи Белият дом, цитиран от Ройтерс и БТА.
"Президентът Байдън изрази сериозната загриженост на Съединените щати и на нашите европейски съюзници по повод агресивните действия на Русия спрямо Украйна и заяви ясно, че САЩ и нашите съюзници ще отговорят със строги икономически и други мерки в случай на по-нататъшна военна интервенция", се казва в съобщението.
Телефонният разговор между двамата държавни ръководители започна час по-късно от първоначално обявения от Киев и продължи почти 90 минути. Ключовите теми на разговора бяха процесът на мирно уреждане в Донбас, помощта на САЩ в случай на агресия срещу Украйна, санкциите срещу Руската федерация, членството на Украйна в НАТО, съобщи ТАСС.
Началникът на кабинета на президента на Украйна Андрий Ермак каза, че разговорът е започнал с главното - Байдън запозна Зеленски със съдържанието на разговора си с руския президент Владимир Путин.
Украинският президент Володимир Зеленски разговаря с президента на САЩ Джо Байдън по телефона от офиса си в Киев, Украйна, четвъртък, 9 декември 2021 г.
Как САЩ може да участва в едно мирно споразумение
Президентът на Украйна "обсъди с Байдън формите на участие на САЩ в уреждането на конфликта в Донбас". Според Ермак от разговора следва, че "САЩ са решили да бъдат активен участник в мирния процес". "Как ще стане това зависи от много обстоятелства. Може да е независимо, успоредно на нормандския формат" (Германия, Русия, Украйна, Франция), каза Ермак в ефира на програмата "Право на власт" по телевизионния канал 1 + 1.
В същото време Ермак отбеляза, че САЩ са били подробно информирани за съдържанието на преговорите в рамките на контактната група и за украинските инициативи за връщане към прекратяването на огъня в Източна Украйна, отваряне на контролно-пропускателни пунктове и размяна на пленници.
Помага ли Нормандският формат
В разговора е станало дума и за актуализиране на формата от Минск. В петък заместник-ръководител на кабинета на президента на Украйна Андрий Сибига каза в ефира на телевизионния канал 1 + 1, че "Нормандският формат не доведе до желания резултат, а желаният резултат е мирът в Украйна". "Украинската страна търси платформи, механизми и формати за деблокиране на мирния процес. Ние не сме страната, която блокира процеса от Минск, но напротив - ние търсим мир. Минските споразумения днес - това е реалност. Украйна представи ясна визия за това как можем да продължим напред по този въпрос и това ще бъде предмет на дискусия по дипломатически канали", каза Сибига.
Руският президент Владимир Путин по време на разговора си с президента на САЩ Джо Байдън чрез видеоконферентна връзка от резиденцията си в Сочи, Русия, 7 декември 2021 г.
Снимка: AP/БТАСанкции при агресия
Президентът Байдън, според ръководителя на кабинета на украинския лидер, е уверил Зеленски, че САЩ ще наложат строги санкции срещу Руската федерация в случай на агресия срещу Украйна. "Байдън каза на Путин много откровено и предупреди за всички последствия, ако Кремъл реши да ескалира напрежението по украинските граници и да нахлуе в Украйна", каза Ермак.
Президентът на САЩ е обещал да помогне на Украйна за ограничаване на руската агресия и "вече е започнал да оказва помощ". "Байдън каза, че всякакви преговори, всякакви решения, свързани с Украйна, не могат да бъдат взимани без Украйна. Байдън потвърди, че Съединените щати ще предоставят цялата необходима помощ, за да може Украйна да отвърне по всяко време", каза той. В същото време самият Зеленски увери Байдън, че Киев няма да атакува никого. "Ние искаме само да донесем мир на нашата земя, искаме да върнем нашите територии, искаме да върнем нашите хора", добави Ермак.
Възможно ли е членство на Украйна в НАТО
Байдън каза в телефонния разговор със Зеленски, че евентуалното членство на Украйна в НАТО е тема, която засяга Киев и алианса. "Президентът Байдън каза много ясно, че всякакви решения относно членството в алианса зависят изключително от Украйна. Само Украйна трябва да реши този въпрос и членовете на алианса, разбира се", каза ръководителят на кабинета на украинския лидер.
"Накрая Байдън каза толкова важни думи: "Сигурен съм, че вие, г-н президент, имате възможности и вярвам, че ще направите това, което никой друг в страната не е правил досега. Тъй като имам специално отношение към вашата страна, много я обичам, много я уважавам и много вярвам в нейния успех", каза Ермак, цитиран от ТАСС.
Ръководителят на кабинета на Зеленски каза също, че Украйна и САЩ сега са в безпрецедентно тясно сътрудничество в много области. Отделно страните обсъдиха и процеса на провеждане на реформите в Украйна. По време на разговора президентът на Украйна повдигна въпроса за газопровода "Северен поток 2".
Преки преговори - кой с кого
Володимир Зеленски потвърди пред Джо Байдън готовността си за преки преговори с Владимир Путин, отбеляза Андрий Сибига.
На 22 април президентът на Русия, коментирайки предложение, направено тогава от Зеленски за лична среща, отбеляза, че ако ще се обсъждат проблемите на Донбас, тогава ръководството на Украйна трябва преди всичко да се срещне с лидерите на (самопровъзгласилите се) Луганска и Донецка народни републики. Именно с това, според Путин, трябва да започне уреждането на конфликта в Донбас и след това тези въпроси да бъдат обсъдени с всяка трета страна, включително Русия. В същото време Путин добави, че е готов да приеме Зеленски в Москва по всяко удобно време, що се отнася до развитието на двустранните отношения. Москва многократно е подчертавала, че конфликтът в Донбас е вътрешен украински, а Русия, заедно с ОССЕ, Париж и Берлин, е само посредник в неговото уреждане в рамките на Минските споразумения.