Венецуелският президент Николас Мадуро печели трети мандат с 51% от гласовете, съобщи избирателната служба в страната малко след полунощ местно време, след като бяха преброени 80 на сто от бюлетините, предаде Ройтерс, цитирана от БТА. Официалните резултати са в разрез със социологическите проучвания, които показваха победа за опозицията.

Според избирателната служба кандидатът на опозицията Едмундо Гонсалес е получил 44 на сто от гласовете, въпреки че преди обявяването на резултатите той каза, че "има повод за празнуване" и поиска от поддръжниците си да наблюдават броенето на бюлетините. Лидери на опозицията празнуваха в интернет и пред няколко избирателни секции победата на техния кандидат, която според тях ще бъде съкрушителна.

"Резултатите не могат да бъдат скрити. Страната мирно избра промяна", написа Гонсалес в социалната мрежа "Екс" около 23:00 ч. местно време, малко преди резултатите да бъдат обявени.

Лидерът на опозицията Мария Корина Мачадо повтори призива си към армията в страната да се противопостави на резултатите, оповестени от властите.

"Съобщение към военните. Народът на Венецуела каза: "Не иска Мадуро". Време е да преминете от правилната страна на историята. Имате шанс и той е сега", написа по-рано тя в социалната мрежа "Екс".

Венецуелската армия винаги е подкрепяла Мадуро, който е 61-годишен бивш шофьор на автобус и бивш външен министър, и засега няма явни сигнали, че началниците на въоръжените сили ще застанат срещу правителството, посочва Ройтерс.

В изявление след обявяването на резултатите самият Мадуро нарече преизбирането си на поста "триумф на мира и стабилността" и повтори твърдението, което изказваше по време на цялата си предизборна кампания, че избирателната система на Венецуела е "прозрачна".

 

"Не можем да дадем резултати, но можем да покажем лице", заяви на пресконференция по-рано усмихнатият Хорхе Родригес, ръководител на кампанията на Мадуро. С това той намекна, че действащият президент е спечелил, смята Франс прес.

Избирателните секции трябваше да започнат да затварят в 18:00 ч. местно време, но повече от три часа след крайния срок някои секции в Каракас останаха отворени, а властите мълчаха.

Според венецуелското законодателство екзитполовете не са разрешени.

Поддръжници на опозицията с нетършение очакваха обявяване на резултатите

Снимка: AP/БТА

Президентът Мадуро се изправи пред най-трудното предизвикателство от неочакван опонент: Едмундо Гонсалес, пенсиониран дипломат, който беше непознат на избирателите, преди да бъде избран в последния момент за заместник на опозиционната лидерка Мария Корина Мачадо.

По време на предизборната кампания Мадуро говореше за възможна "кървава баня в братоубийствена гражданска война, провокирана от фашисти", припомня АФП. 

Преди да бъдат обявени резултатите осем латиноамерикански държави заявиха в съвместно изявление, насочено към Каракас, че е "от съществено значение" резултатът от президентските избори във Венецуела да бъде "гарантиран", предаде Франс прес.

"Смятаме, че е от съществено значение да има гаранции, че резултатите от изборите напълно зачитат народната воля, изразена от венецуелския народ в урните", заявиха в съвместно изявление външните министерства на Аржентина, Коста Рика, Доминиканската република, Еквадор, Панама, Парагвай, Перу и Уругвай.

В текста, публикуван от панамското министерство "Екс", се уточнява, че става дума за гаранции за "прозрачно преброяване на гласовете", както и "проверка и контрол" на всички кандидати от "наблюдатели и делегати".

Каракас отказа или блокира в последния момент много международни наблюдатели, включително четирима бивши латиноамерикански президенти, чийто самолет беше задържан в Панама в петък. Поканата към ЕС беше оттеглена през май.

Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън призова избирателните власти на Венецуела да публикуват подробни резултати от гласуването на снощните избори, за да бъде гарантирана прозрачност и отчетност, предаде Ройтерс.

"Преди малко видяхме съобщението на венецуелската избирателна комисия. Имаме сериозни опасения, че обявеният резултат не отразява волята или гласовете на венецуелския народ", заяви Блинкън.

"Съединените щати поздравяват венецуелския народ за участието му в президентските избори на 28 юли въпреки значителните предизвикателства и дълбоките опасения за процеса", се казва в изявление на Блинкън.

"Сега, след като гласуването приключи, е жизненоважно всеки глас да бъде преброен честно и прозрачно", добави той.