Докато жените в Афганистан са изплашени от завръщането на потисническия режим на талибаните, дъщерята на избягалия президент Ашраф Гани се радва на бохемски живот в Ню Йорк. 42-годишната Мариам Гани е визуален артист и режисьор, която живее на последния етаж в бляскава кооперация в Бруклин, където контрастът с жестокостите на талибаните няма как да е по-ярък.

New York Post се свързва с дъщерята на Ашраф Гани няколко дни, след като баща й избяга от столицата Кабул и позволи управлението на страната да бъде завзето от талибаните, а гражданите му да попаднат под контрола на екстремистката групировка.

На вратата на апартамента си, разположен в луксозна сграда в квартал Клинтън Хил край оживени ресторанти и Института "Прат", Мариам Гани отказва да разговаря с екипа на медията и не допуска журбналистите да прекрачат прага.

Баща й успя да се измъкне от президентски дворец в неделя заедно с кръг от доверени лица, а според руското посолство в Кабул бягството му е станало с хеликоптер, пълен с пари. От неизвестно място 72-годишният Ашраф Гани използва социалните мрежи, за да заяви, че е избягал, за да предотврати кръвопролития и да спаси човешки животи. "Ако бях останал, безброй мои сънародници щяха да бъдат избити и Кабул щеше да бъде изправен пред унищожение, да се превърне в руини, което щеше да е катастрофа за шест милиона жители на Кабул", заяви президентът.

Чрез Instagram Мариам Гани обяви, че е гневна, скърби и е ужасно изплашена за семейството, приятелите и колегите си в Афганистан, и обеща да работи без почивка, за да направи всичко възможно да им помогне.

Не е ясно дали Мариам, която е родена в Бруклин и израснала в предградие в щата Мериленд, има връзка с баща си или дали знае къде се намира той.

Докато Ашраф Гани работи в афганистанското правителство в началото на 2002 г. - преди да бъде избран за президент за първи път през 2014 г., а след това отново и през 2019 г. - дъщеря му Мариам стартира кариерата си в средите на изкуството и работи като преподавател. Нейни творби се появяват в едни от най-известните музеи в света, включително в "Гугенхайм", Музея на модерното изкуство в Ню Йорк и галерията "Тейт Модърн" в Лондон. През 2018 г. започва да преподава в колежа "Бенингтън" във Върмонт.

Първият й пълнометражен документален филм - "Какво оставихме недовършено", разказва за пет изоставени кино проекта от времето, когато Афганистан се управлява от комунистическия режим, сега се играе като театрална постановка.

"Израснала съм с множество култури и от тази позиция работя като артист", разказва Гани в творческата си биография.

Мариам не е коментирала публично последните събития, довели до бягството на баща й от Афганистан. В статия на New York Times от 2015 г. за нейната работа тя казва, че смята баща си за "забележителна личност".

Преди да се върне в Афганистан през 2001 г. Ашраф Гани, академик и доктор на Колумбийския университет в Ню Йорк, е работил в ООН и Световната банка.

Той и съпругата му Рула Гани, която е от Ливан, отглеждат двете си деца Мариам и Тарек в Мериленд, докато Ашраф преподава в университета Джон Хопкинс. Мариам Гани посещава Нюйоркския университет и Училище за визуални изкуства.

В публикациите си в социалните мрежи Гани не споменава за тежкото положение на афганистанските жени, които отново са лишени от перспективата да посещават училище, да работят и са принудени да се омъжват за талибански бойци, но лично се ангажира да се свърже със служители на американската администрация и да набере доброволци и дарения, за да подпомогне афганистанските бежанци.