По-строги рестрикции, целящи да намалят разпространението на коронавируса, влизат в сила от днес в няколко германски провинции, предаде ДПА. Страната преминава през петата вълна на разпространение на заразата.

Рестрикциите са на контактите, които може да имат хората, и влизат в действие в провинциите Бавария, Берлин, Хесен, Северен Рейн-Вестфалия, Саар, Саксония, Шлезвиг-Холщайн и Тюрингия. Сходни мерки вече бяха въведени на много други места в страната.

На много места в гореспоменатите провинции се въвежда ограничение до 10 души, които могат да се събират по частен повод, дори и ако са ваксинирани. От тази бройка се изключват децата до 14 години. Ако на събитието има и неваксинирани, то се разрешава да присъства едно домакинство и максимум двама души от друго домакинство.

Ограниченията в контактите влизат в сила ден след като хиляди хора излязоха по улиците на редица германски градове, за да протестират срещу допълнителното затягане на ограниченията.

Протести имаше в Рощок, Шверин и Нойбранденбург, където се събраха съответно 6500, 2700 и 2400 души. В Магдебург и в Котбус протестираха съответно 5000 и 3000 души, а в Хале около 1500 души. В Гера протестиращите бяха около 2000, а в Алтенбург - 1300. В Бауцен протестиращи нападнаха полицията с пиратки и замеряха полицаи с бутилки, когато силите на реда се опитаха да разпръснат демонстрантите. В Лайпциг полицията попречи на протест, в който се готвеха да участват 250 души.

От днес затварят врати и нощните клубове в цяла Германия.

На отделните провинции и централното правителство в Берлин се поставя задачата да изработят или осъвременят плановете за извънредни ситуации, така че да се гарантира функционирането на всички критични инфраструктури - болници, полиция, пожарна, телекомуникации, електро- и водоснабдяване и други. Такива извънредни ситуации биха могли да възникнат, ако вълната от Омикрон извади от строя огромен брой служители едновременно, съобщи DW.

Същевременно германският Федерален конституционен съд постанови, че германските власти трябва да разработят правила, за да защитават инвалидите, в случай че на болниците им се налага да правят избор измежду пациентите по време на пандемията, предаде Асошиейтед прес.

Лекар ваксинира мъж срещу коронавирус в църквата Св. Петър в центъра на Кемниц

Снимка: AP/БТА

До решението на съда се стигна след жалба, подадена от група инвалиди, повечето от които се нуждаят от редовна помощ. Те са били обезпокоени, че в случай на нарастване на инфекциите и при евентуален недостиг на болнични легла, те ще бъдат ощетени.

Досега подобни ситуации в Германия не е имало, въпреки че се е налагало пациенти да се прехвърлят от една в друга провинция при последната вълна на заразата заради недостиг на легла в някои части на страната.

"В условията на демокрация не сме длъжни да се придържаме към единно мнение. Но нека помним, че сме една страна! Трябва да сме в състояние да се гледаме в очите и след пандемията. И искаме да живеем заедно и след пандемията", се казва в коледното обръщение на германския държавен глава Франк-Валтер Щайнмайер, излъчено на 25 декември.

Германски полицай минава през тълпата в последния ден на коледния базар във Франкфурт, Германия, сряда, 22 декември 2021 г.

Снимка: AP/БТА

Той благодари на хората, които през всички отминали месеци са проявили благоразумие и отговорност и призовава към отговорност всеки отделен човек. "Държавата не може да си сложи защитна маска вместо нас, нито може вместо нас да се ваксинира. Не - това зависи от нас, от всекиго!", подчертa президентът.

ИЗБРАНО