Бунтовете принудиха премиера на Бангладеш Шейх Хасина да подаде оставка и да избяга от страната
Броят на жертвите при размириците в страната през последните седмици надхвърли 300
Премиерът на Бангладеш Шейх Хасина подаде оставка и избяга от страната след антиправителствени протести, при които бяха убити стотици хора, съобщи Би Би Си (BBC).
Още по темата
Според съобщенията Хасина и сестра й са били отведени с военен хеликоптер на безопасно място. Местонахождението на подалата оставка премиерка доскоро не беше известно - смята се, че се е насочила към Индия - нейният основен съюзник в района.
По информация на CNN Хасина вече е пристигнала в град Агартала в съседна Индия, съобщи Ройтерс, цитирана от БТА.
Огромни тълпи от ликуващи протестиращи нахлуха в официалната й резиденция в столицата Дака, въпреки полицейския час и спирането на интернет.
Широколентовият достъп до интернет и услугите за мобилни данни бяха прекъснати по-рано, след като антиправителствени демонстранти се заканиха, че ще се отправят не шествие към столицата Дака, за да поискат оставката на премиера.
Най-малко 90 души бяха убити в неделя при сблъсъци между полицията и протестиращи, с което броят на жертвите през последните седмици надхвърли 300.
Кръвопролитията са едни от най-жестоките, които южноазиатската страна е преживявала от създаването си през 1971 г.
Студентският протест започна през юли с призиви за премахване на квотите за работа в държавните учреждения, но прерасна в искания Хасина да напусне след повече от две десетилетия на власт, отбеляза Би Би Си. На изборите през януари, които бяха бойкотирани от опозицията, Хасина спечели четвърти последователен мандат.
Масовият бойкот постави под въпрос честността на вота. Хиляди опозиционери бяха вкарани в затвора.
Политическите опоненти на Хасина по-рано я критикуваха, че става все по-авторитарна и я определиха като заплаха за демокрацията в страната. Много хора сега твърдят, че размириците са резултат от жаждата й за власт на всяка цена, отбелязва Асошиейтед прес.
Междувременно армейският началник генерал Вакер Уз Заман съобщи за плановете си да поиска от президента насоки за сформиране на временно правителство на Бангладеш. Той обеща, че армията ще започне разследване на смъртоносните потушавания на протестите, предизвикали гняв срещу правителството, и помоли гражданите да бъдат търпеливи, докато се възстанови мирът в страната.
"Запазете вяра в армията, ще разследваме всички убийства и ще накажем виновните", каза генералът. "А сега, работата на студентите е да останат спокойни и да ни помогнат", добави генералът.
Същевременно Индийските Сили за гранична сигурност (СГС) обявиха "висока степен на тревога" сред всички свои формирования по 4096-километровата граница между Индия и Бангладеш, съобщи националната новинарска агенция Прес тръст ъв Индия, на която се позова БТА.
Границата между Индия и Бангладеш минава през пет индийски щата, като най-големият участък от 2217 км се пада в Западна Бенгалия.
Говорител на индийските железници съобщи, че са спрени всички влакове, които пътуват към Бангладеш, предаде Ройтерс.
Шведската модна компания H&M, която има с много заводи в Бангладеш, изрази загриженост във връзка с развоя на политическата ситуация и от насилието в страната. Компанията допълни, че нейни служители постоянно следят ситуацията на място.