Брюксел потвърди, че Лавров може да пътува до страни от ЕС или РСМ въпреки санкциите
Така България или Гърция имат зелена светлина от ЕС да пуснат самолета му през родното небе
Руският външен министър Сергей Лавров може да пътува до държава от ЕС или до Северна Македония, въпреки че е в европейския списък със санкциите, наложени срещу Русия заради войната в Украйна. Това потвърди говорител на Европейската комисия по повод съобщения, че Лавров ще участва тази седмица в среща на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) в Скопие.
Говорителят обясни, че засегнатите от санкциите имат право да пътуват, особено когато пътуването им е свързано с причината да бъдат санкционирани. Лавров е санкциониран, но санкциите предвиждат изключения за участие в международни срещи, посочи той, цитиран от БТА.
Държавите от ЕС могат да разрешат прелитането на самолета на Лавров, както и властите в Скопие могат да издадат разрешение за кацане и за участие в срещата, това няма да бъде нарушение на санкциите. Това ще ни даде възможност да застанем очи в очи с Лавров и да говорим за лъжите, които разпространява, добави говорителят. По неговите думи на подобни срещи ЕС може да изложи своето виждане и санкционираните да решат да променят своето разрушително поведение.
Неизвестността около пътуването на Лавров възникна, след като вариантът да премине самолетът му, се оказаха само българското и гръцкото въздушно простраство, а се знае, че още от началото на войната в Украйна полетите на руските самолети, с изключение на тези с хуманитарни мисии, бяха забранени. Сега обаче това е възможно след уточнението на Брюксел.
Преди дни външният министър на РСМ Буяр Османи коментира казуса, като заяви, че на идването на Лавров в Северна Македония трябва да се гледа като на посещение в страна-домакин на срещата на върха на ОССЕ, а не като на двустранно посещение в страната."Вариантите (за това през кое въздушно пространство трябва да премине руският самолет) не са много, това са България и Гърция. Ако вземем решение (за присъствието на Лавров), не виждам защо те (България и Гърция) да възразят, заради възможността за изключения, каквато е срещата на върха на ОССЕ. Лавров беше и в Ню Йорк, в рамките на ООН, не беше в САЩ на двустранно посещение. Той не идва на посещение в Скопие, тук той идва в ОССЕ. Трябва да направим разликата между двустранния и мултилатералния характер на срещата", каза Османи.
Говорителят на ЕК не можа да потвърди дали на срещата на ОССЕ ще присъства върховният представител на ЕС по външната политика и сигурността Жозеп Борел заради последните събития на международната сцена. Предвижда се Борел да пътува поне за част от срещите, а ако не успее, ЕС ще бъде представен на подходящо равнище, уточни говорителят.