В Украйна съзряха "намеци" за възможен ядрен удар от страна на Русия. Възможно ли е това да се случи, какво да очакваме от двете страни и ще ескалира ли напрежението между тях, коментира пред "България он еър" експертът по национална сигурност проф. Боян Чуков. 

"Ако говорим за вербална ескалация, напрежението ескалира. С военни действия, особено с хипотезата, че ще има ядрен удар, това е несериозна работа. Украинците се опитват да привлекат внимание към конфликта, който имат с руснаците. В момента с предложението, което направиха руснаците на американците, с този "ултиматум", те преместиха световното обществено мнение от конфликта Украйна - Русия в отношенията между САЩ и Русия", заяви проф. Боян Чуков в студиото на "България сутрин".

Руснаците в своето предложение поставят условие НАТО и неговите съоръжения да се изтеглят там, където са били на 27 май 1997 г. - нещо, което американците ще отхвърлят, обясни експертът.

"Там се отваря една вратичка, защото руснаците казват, че ако те не го приемат, ще пристъпят към контразаплахи от тяхна страна. Путин колкото е прогнозируем, толкова е и непрогнозируем. Той винаги, когато казва нещо, го прави, но никой не може да разбере кога и по какъв начин ще го направи", изтъкна проф. Чуков.

Опитва ли се Путин да провокира конфликт?

"Не. Просто военните учения на НАТО и на американците стигнаха до такава точка на руските граници, в която вече крилатите ракети са съвсем неприемливо за руснаците време могат да стигнат до големите градове на Руската федерация", посочи експертът по национална сигурност пред Bulgaria ON AIR.

НАТО е в повишена бойна готовност заради руски военни по границата с Украйна

По думите му, в момента засега и единствено от едната страна се правят инициативи за разговори.

"Всички искат да разговарят с Путин, защото руснаците казаха, че ще разговарят само със САЩ, а на втори план остават преговорите с НАТО", уточни той и добави, че със санкции нищо вече не може да се направи.

Според Чуков финансовият елемент на американското могъщество започва да се намалява и САЩ нямат финансовия ресурс да бъдат този лидер, който бяха преди 15 години.

"Китай е военно-индустриална държава. Русия е военно-енергийна държава, а САЩ са военно-финансова държава. Именно финансовият елемент на американското могъщество започва да се намалява. Ако доларът преди беше резервна валута в целия свят, в момента се е свил до 60%", смята проф. Чуков.

Експертът е категоричен, че в момента има геополитическо преформатиране на света и че всяка една държава се опитва да си изгради своя сфера на влияние.

Къде е мястото на България в този конфликт? Ще пострада ли Източна Европа?

"Естествено, че е застрашена страната ни. В момента, в който започнат да се вкарват нови контингенти, всички тези военни обекти стават "легитимна" цел на руските ракети. Всеки трябва да си прави сметката, когато се съгласява да участва в тази конфронтация. В момента всичко зависи от тези, които сме си избрали на изборите", каза още гостът в студиото.

Проф. Чуков е на мнение, че Русия няма да нахлуе в Украйна.