Неразделната балканска двойка България и Румъния изостава от своите европейски събратя в процеса на ваксинация срещу COVID-19. Едва 17% от българите и 30% от румънците са имунизирани срещу смъртоносния вирус, сочат последните данни на Европейския център за профилактика и контрол на заболяванията от тази седмица, предаде БНТ.

За сравнение в нашата южна съседка Гърция броят на имунизираните е 54,5%.

Сравнително лошо се представят още няколко страни от бившия соцлагер - Словения, Хърватия, Словакия и Латвия, където броят на ваксинираните не надхвърля половината от населението.

Отличниците са страните от Бенелюкс и Скандинавия. В Белгия и Нидерландия са ваксинирани съответно 78% и 73,3%, а във Финландия и Дания 73% и 70,5%. Така тези четири страни са се доближили най-силно до целта, поставена от Брюксел: 70% от възрастното население да бъде ваксинирано до юли.

В четирите големи икономики на ЕС - Германия, Франция, Италия и Испания - броят на ваксинираните се движи между 63-65%.

Общо от 450 милиона граждани на обединена Европа 225 милиона са си поставили първа игла или това прави около 61,5% от възрастното население. 147 милиона са получили втората доза на ваксината, т.е. те са напълно защитени от коронавирус. В проценти това прави 40,2% от възрастното население.

Изводът е, че в ЕС се запазват големите различия при ваксинирането в отделните страни.  Целта на ЕС е да имунизира цялото си допустимо население до края на септември, нещо което за България е сигурно, че няма да постигне.

И проблемът не е в наличието на ваксините.

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви в събота, че Европейският съюз е постигнал целта си да достави достатъчно ваксини срещу COVID-19, за да ваксинира напълно 70% от всички пълнолетни в ЕС, съобщава "Ройтерс".

До неделя около 500 милиона дози ваксини ще бъдат разпределени в регионите на съюза.

"Сега държавите-членки трябва да направят всичко, за да увеличат ваксинациите. Само тогава ще бъдем в безопасност", добави Фон дер Лайен.

ЕС, който координира закупуването на ваксини за своите държави-членки, разчита до голяма степен на BioNTech и Pfizer, но купува и редица други ваксини.

Комисията заяви миналата седмица, че страните от ЕС са поръчали близо 40 милиона допълнителни дози от ваксината, произведени от Johnson & Johnson.

ЕК предупреди, че очаква силно заразният вариант Делта да стане доминиращ в Европа това лято, позовавайки се на оценки от агенцията на ЕС за превенция на заболяванията.

Последните проучвания показват, че вариантът Делта намалява ефективността на ваксините срещу симптоматична инфекция, но две дози ваксина COVID-19 са високо ефективни за предотвратяване на сериозни заболявания и смъртни случаи.