Българин в Казахстан: Всичко, което виждате от кадрите, е действителност
Ден на траур в страната, близо 9000 са задържани, Казахстанският съвет за национална сигурност заяви днес, че ситуацията в бившата съветска република е стабилизирана и че терористичните огнища са били неутрализирани
"Ситуацията в Казахстан не е проста. Благодарение на бързите действия на местното правителството и президента нещата сега са далеч по-спокойни, отколкото бяха преди няколко дни." Това каза пред NOVA директорът на авиокомпания в Казахстан Пламен Атанасов, който живее в столицата град Нур Султан.
По думите му ръководството на държавата прави опити да възстанови всичко разрушено.
"Всичко това, което виждате от кадрите е действително. Навсякъде в страната има нарушена система и логистика на доставките", каза Атанасов.
"Казахстан се считаше за остров на спокойствието, тук покритието на картовите разплащания беше на високо ниво. А когато се случи случи нападението на 5-6 януари, бяха разбити банки и банкомати. Сега и с карта не можеш да платиш. А стоката от магазините е изнесена. Потресаващо е!", описва ситуацията в Казахстан сънародникът ни.
Собственици почистват магазина си, който беше разбит и ограбен по време на сблъсъци в Алмати
В страната от 6 януари е въведен и комендантски режим, част от който е частичното използване на интернет.
"Един обикновен за цените на горивата се превърна във вътрешна война!"
В страната е в сила извънредно положение до 19 януари. Миналата седмица централноазиатската държава преживя най-сериозната си криза след разпадането на Съветския съюз. Правителствени сгради бяха щурмувани или запалени в няколко града, след като първоначално мирните протестни прояви във връзка с увеличаването на цените на горивата прераснаха в сблъсъци между демонстранти и силите на реда.
Казахстанските власти заявиха, че за насилието са отговорни екстремистки и терористични елементи, част от които са чужденци.
Казахстанският съвет за национална сигурност заяви днес, че ситуацията в бившата съветска република е стабилизирана и че терористичните огнища са били неутрализирани.
Близо 9000 са вече задържани, репресиите продължават
Казахстанските сили за сигурност досега са задържали 7939 души във връзка с безредиците миналата седмица, предаде Ройтерс, като се позова на казахстанското вътрешно министерство.
Над 160 души загинаха при бунтовете в Казахстан след като властите в страната отговориха с репресии, пише френският в. "Фигаро". Само в икономическата столица на страната Алмати бяха убити 103 души, от най-малко 164 общо в страната, според данни, публикувани вчера за кратко в "Телеграм" акаунта на правителството.
Президентът Касим-Жомарт Тукаев обяви общонационален траур за днес.
Москва вече разположи свои военни в централноазиатската страна, в рамките на контингент на Организацията на договора за колективна сигурност (ОДКС). САЩ вече предупредиха Казахстан, че ще бъде "много трудно" да постигне изтегляне на руските военни, обвинение, което Русия определи като "грубо".
Руският заместник-външен министър Сергей Рябков вече изключи обсъждане на въпроса за Казахстан на предстоящите днес преговори със САЩ в Женева. "Този въпрос не ги засяга изобщо", заяви той.
Казахстанските власти още не са предоставили доказателства за твърдението си за участие на терористи или на чуждестранни сили в размириците в страната, пише британският в. "Гардиън", според който съобщенията, че част от насилието може да се дължи на сблъсъци вътре в казахстанския елит, са "по-достоверно изглеждащи".
Някои източници посочиха, че неотдавна имаше конфликти между казахстанския президент Касъм Жомарт-Токаев и фигури, близки до предшественика му Нурсултан Назарбаев. Последният носи почетната титла на лидер на страната и столицата Нурсултан беше преименувана на негово име през 2019 година.
Токаев трябва да покаже кой командва, предвид твърденията, че Назарбаев продължава да командва зад кулисите, смята бившият казахстански премиер Акежан Кажегелдин, цитиран от британското издание.