Ръководителката на молдовския автономен район Гагаузия Евгения Гуцул, която е в конфликт с проевропейското правителство в Кишинев, се обърна днес към президентите на Русия и Турция, след като беше арестувана за незаконно финансиране на предизборна ѝ кампания.

Това са абсурдни обвинения с политически мотиви, които са част от широкомащабна операция, целяща да унищожи автономията на Гагаузия, заяви Гуцул.

"Многократно ми е предлагано да прекратя наказателното преследване в замяна на оставка от поста Башкан и незабавно напускане на страната. Но няма да се откажа. Това, което PAS и Санду правят спрямо Гагаузия, е открита обида към гагаузкия народ и нарушаване на законовите ни права", заяви Гуцул в обръщение, представено от адвокатите й.

В отделни обръщения към Путин и Ердоган тя поиска подкрепата им за Гагаузия.

"От името на народа на Гагаузия Ви молим, уважаеми Владимир Владимирович (Путин), да използвате всички дипломатически, политически и правни средства, с които разполагате, за да окажете натиск върху молдовските власти да ме освободят възможно най-скоро", обърна се Гуцул в отворено писмо до Путин.

"С болка в сърцето, но с непоклатима вяра в справедливостта, се обръщам към Вас, уважаеми г-н президент, от името на целия гагаузки народ и от мое име - днес, докато съм в затвора по скалъпени, пресилени обвинения, станали част от мащабна кампания за разрушаване на основите на гагаузката автономия", пише в писмото си Гуцул до Ердоган.

"Днес Кишинев, погазвайки тези споразумения, грубо нарушавайки принципите на международното право, подлага нашия народ на политически и идеологически натиск, преследва тези, които се застъпват за приятелство и добросъседство с Турция, Русия и други стратегически партньори, с които от векове споделяме общо историческо пространство", посочва още тя.

Снимка: АР/БТА

По-рано лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов поиска в декларация от парламентарната трибуна България да реагира срещу ареста на Гуцул, посочвайки, че "близо от половината на жителите на Гагаузия вече са може би с българско гражданство" и "през последната година се забелязвао орязване правата на нашите сънародници". Костадинов заяви, че ще сезира по въпроса и Европейския камисия.

Какво се случва в Гагаузия?

Тридесет и осем годишната лидерка на Гагаузия беше арестувана във вторник вечерта на летището в Кишинев на път за Истанбул. Тя е заподозряна в "злоупотреба с изборни средства, незаконно финансиране и фалшифициране на документи" по време на предизборната кампания през 2023 г., довела до избирането ѝ за ръководител на Гагаузия, се посочва в изявление на антикорупционната агенция.

В момента заподозряната е в ареста на Националния антикорупционен център. Предстои прокуратурата да започне необходимите процедури, за да поиска предварителен арест.

Гуцул категорично отрича обвиненията.

"За нас вече не е тайна, че Кишинев възнамерява да въведе в Гагаузия извънредно положение и да установи управление отвън. Те са готови да назначат свой човек да ни управлява - един от онези, които са предали интересите на гагаузкия народ. Сред подобни предатели се споменават Сергей Чернев, представител на кишиневската държавна канцелария в Комрат, който до този момент е работил много години за Демократическата партия на Владимир Плахотнюк", посочи в отговор лидерката на Гагаузия в изявлението, предадено чрез адвокатите й, отбелязва ТАСС.

По друго дело тя е обвинена в незаконно финансиране на вече забранената партия на олигарха Илан Шор, който избяга в Москва, след като беше осъден за измами.

Самият Шор изрази мнение, че след ареста на Гуцул жителите на района имат право да разгледат всички възможни варианти на своето бъдеще.

"През 2014 г. имаше референдум в Гагаузия, на който народът взе решение, че ако Молдова промени геополитическата си ориентация, ако се откаже от неутралитета в полза на членство в Европейския съюз, то жителите на Гагаузия имат пълно право да разгледат абсолютно всички опции. Вече няма червени линии, молдовците ги преминаха. Молдова и всички молдовски политици днес просто са подивели", каза Шор пред руската държавна телевизия "Росия-24".

Той добави, че заради действията на Кишинев жителите на Гагаузия са лишени от правата, записани в конституцията на страната.

"Гагаузия не е представена в правителството, отнети са ѝ всички права, които са дадени по същество от конституцията. Днес от гледна точка на жителите на Гагаузия те са лишени от всички нормални, обикновени права. С други думи те нямат никаква автономия. Абсолютно никаква", допълни Шор.

Подложена на санкции от ЕС за опити за дестабилизиране на бившата съветска република, Евгения Гуцул редовно пътува до Русия, за да осъжда, по думите ѝ, "репресиите", извършвани от Кишинев, отбелязва АФП.

Кремъл осъди вчера ареста на Гуцул, определяйки го като "явна маневра", целяща да се неутрализира всякаква опозиция на проевропейския президент Мая Санду.

Русия, която преследва опозицията и елиминира неудобни политици, не е в състояние да дава уроци по демокрация, отговори молдовският външен министър Михай Попшой.

Малък район в южната част на страната, Гагаузия се отказа от желанието си за независимост през 1994 г. в замяна на автономен статут.

Гагаузия е район с около 140 000 жители в южната част на Молдова. Тя е населена с преобладаващо тюркоезична етническа общност, която изповядва православното християнство и има напрегнати отношения с централните власти, откакто през 1991 г. Молдова стана независима, отбелязва Ройтерс.

Според научното становище на Консултативния съвет по проблемите на българските исторически общности в чужбина към Държавната агенция за българите в чужбина /ДАБЧ/ гагаузите по произход са българи, се посочва в сайта на министерството на правосъдието на Република България.

Молдовските власти обвиниха Русия в намеса в изборния процес - твърдения, категорично отхвърлени от Москва.

"Руското ръководство започна открито да защитава престъпните кръгове в Молдова", заяви днес вицепремиерът и министър на външните работи Михай Попшой, цитиран от молдовската новинарска агенция МОЛДПРЕС. Попшой направи изказването си, след като говорителят на Кремъл Дмитрий Песков осъди задържането на башкана (губернатора) на автономен район Гагаузия Евгения Гуцул по дело за изборни измами.

Заместник министър-председателят Михай Попшой подчерта, че "режимът в Кремъл, който преследва опозицията и убива неудобни политици, не е в състояние да дава уроци по демокрация".

"Задържането на члена на кръга "Шор" Евгения Гуцул е от компетенцията на молдовските прокурори и институции, които ще дадат своето становище по този случай", каза още Попшой.

Въпреки че Мая Санду беше преизбрана през ноември, страната с около 2,5 млн. жители се подготвя за парламентарни избори през есента, на които се очаква сблъсък между проевропейския лагер и проруските партии.

Междувременно лидерът на молдовската опозиционна партия "Шанс" Алексей Лунгу съобщи, че е получил уведомление за забрана да напуска страната и призовка от Националния център за борба с корупцията (НЦБК).

"Получих призовка от НЦБК и казаха, че там ще ми връчат нещо. Не съм обект на наказателно преследване, няма никакво решение на съдия или прокурор", каза пред журналисти на летището в Кишинев Лунгу. Партия "Шанс" влиза в молдовския опозиционен проруски блок "Победа", отбелязва ТАСС.

ИЗБРАНО