В момента Турция, която води преговори за членство в ЕС, забранява на кораби и самолети на Кипър - член на ЕС, да влизат в страната.

На пресконференция заедно с турския премиер Реджеп Тайип Ердоган, Меркел, която е на двудневно посещение в Турция, заяви, че кипърският въпрос е основна бариера за членството й в ЕС, предаде БТА.
Меркел смята, че Турция не трябва да получи пълноправно членство в ЕС, а привилегировано партньорство - предложение, което турските власти решително отхвърлят.
"Независимо от това, че все още имаме различия в мнението за пълноправното членство, ние искаме да продължим по този път", заяви Меркел.

От своя страна Ердоган каза, че Турция прави големи крачки напред.

Двамата обсъдиха и друга тема, по която Германия и Турция не са на едно мнение - ядрената програма на Иран. Германският канцлер призова Турция да се присъедини към САЩ и Европейския съюз, като подкрепи санкции срещу Иран на предстоящата среща на върха за ядрената сигурност във Вашингтон през април.
"Ако Иран в крайна сметка не покаже прозрачност по въпроса за ядрената енергия, може да вземем предвид и санкции", заяви канцлерът.

Ердоган, чиято страна задълбочава търговските и политическите си отношения с Иран, не е съгласен с това.
"Нашето мнение е, че санкциите не са най-полезният и най-добрият път в дипломацията. Турция има 380-километрова обща граница с Иран и той е важен наш партньор, особено в енергетиката. Когато оценяваме нашите отношения, не можем да игнорираме това", заяви Ердоган, цитиран от Ройтерс.
"Ако светът ни се довери, ние ще намерим среден път с Иран. Надявам се, че ще постигнем резултат, ако продължим да работим. Ние сме срещу това да има ядрени оръжия в нашия регион. Но има ли друга страна в нашия регион, която притежава ядрени оръжия? Да, има. И подложена ли е тя на санкции? Не.", каза турският премиер, намеквайки, според Ройтерс, за Израел, друга страна от региона, за която се предполага, че притежава ядрени оръжия.

След въпросите, свързани с двустранните отношения, Меркел и Ердоган са обсъдили и въпроса за откриването на гимназии с преподаване на турски език в Германия, където живеят около три милиона турци. Меркел заявила, че не се противопоставя на създаването на такива училища, но подчертала, че е неприемливо това да бъде извинение за турците, живеещи в Германия, да не научат немски език.

Утре Ангела Меркел ще посети Истанбул, където ще разгледа забележителностите на най-големия турски град, който е и културна столица на Европа през 2010 година, и ще посети гимназия с преподаване на немски език. Тя ще се срещне също с германски и турски бизнесмени.