След Сърбия и Македания и Албания започва ваксинация с руската ваксина.

Албанският министър на здравеопазването Огерта Манастирлиу заяви, че утре започва масова ваксинация на хората над 70 години в страната с руската ваксина Спутник V, предаде сайтът "Албениън дейли нюз".

Тя съобщи това по време на инспекция на условията на съхраняване на ваксината в Института за обществено здраве вчера.

"От неделя ще продължим масовата ваксинация на възрастовата група над 70 години, като ще организираме работата чрез семейните лекари и здравните центрове в цялата страна", посочи министърът.

Директорката на Института за обществено здраве Албана Фико увери, че ваксините са съхранявани при оптимални условия.

На свой ред Ерида Нелай, ръководител на Националната ваксинационна програма, подчерта, че ваксината е сигурна и ефективна.

"Това е сигурна ваксина. Тя е получила одобрението в собствената си страна и в 22 други страни. Приложени са милиони дози и няма странични ефекти. Тя е много подобна на противогрипните ваксини. Така че като технология се различава от АстраЗенека и Пфайзер", обясни Ерида Нелай.

От началото на ваксинационната кампания в Албания са имунизирани 59 348 здравни служители, възрастни хора и учители.

В четвъртък Албания получи 192 000 дози от китайската ваксина Синовак, първата партида от общо 1 милион дози, осигурени по споразумение с Турция.

Целта е до юни да бъдат ваксинирани 500 000 жители от 2,8-милионното население на страната.

Межудувременно руската ваксина е в процес на преговори и в Гърция.

Правителството на Гърция обсъжда с фармацевтични компании възможността за производство в страната на ваксини срещу коронавирус Спутник V и на компанията Модерна, пише в съботно-неделното си издание в. "Та неа", цитиран от агенция ТАСС.

Според публикацията, заради неясната ситуация с коронавируса и сериозните трудности в разпределението на ваксините, гръцкото правителство води преговори с чуждестранни производители за получаване на патенти на ваксините срещу КОВИД-19 и за перспективите за сътрудничество в производството на ваксини на територията на Гърция. Властите също така са отправили запитвания към гръцки компании за възможностите им за производство на препаратите в техни филиали.

ТАСС посочва, че се отделя особено внимание на Спутник V и на ваксината на Модерна, тъй като други компании, като Пфайзер, имат подразделения по целия свят, които могат да задоволят нуждите от препарати срещу коронавирус.

Според публикацията на в. "Та неа" основните трудности са финансирането и получаването на съгласие от чуждестранните компании, които са разработили ваксините и притежават патентните права. Сред възможните решения е създаване на консорциум с гръцка компания, която да поеме инвестицията. Смята се, че само за създаването на производствен капацитет са необходими от 100 до 200 милиона евро, както и голям брой висококвалифицирани кадри. Срокът за реализация на подобен проект е в най-добрия случай от 12 до 18 месеца, и то при наличие на договор за доставка на суровини. Решаващ фактор ще представлява и купувачът на ваксината, доколкото към момента продажбата се осъществява не на свободния пазар, а съгласно правителствени споразумения. Жизнеспособността на инвестицията след пандемията също е източник на безпокойство, което действа като възпиращ фактор за целия проект, заявил пожелал анонимност представител на фармацевтична компания.