48 млн. са вече заразените с COVID-19 в света, нов рекорд в САЩ, Италия затваря Милано
Великобритания влиза в пълна карантина, Швейцария включи армията в борбата с коронавируса
Броят на регистрираните случаи на коронавирус в света днес е надхвърлил 48 милиона, показват данните, публикувани от американския университет "Джонс Хопкинс", който анализира информация от международни организации и федерални и местни власти, предаде ТАСС, цитирана от БТА.
По данни на университета в момента са установени 48 005 784 заразени с вируса. От предизвикани от инфекцията усложнения са починали 1 224 111 души, а са оздравели 31 830 497. Най-много случаи са регистрирани в САЩ (9 480 292), Индия (8 313 876) и Бразилия (5 590 025).
САЩ регистрираха нов средноседмичен брой на денонощие със случаи на коронавирус, съобщи Асошиейтед прес. Случаите на заразяване са се увеличили с 45 процента през последните две седмици, като през последните седем дни до сряда е поставен нов рекорд от 86 352 случая средно на денонощие.
Смъртните случаи също се увеличават и отбелязват увеличение с 15 процента до 846 средно на ден.
В изборния ден е регистриран вторият най-висок брой новозаразени от началото на пандемията - 91 530 случая, съобщи ДПА.
Досега в САЩ с коронавирус са се заразили над 8,6 милиона души, от които 230 хиляди са починали.
В Европа също ситуацията се влошава.
От днес във Великобритания е в сила пълна карантина. До началото на декември декември англичаните ще могат да напускат домовете си само за работа, ако не могат да работят от вкъщи, да пазаруват стоки от първа необходимост, за физически упражнения и ако трябва да отидат до болница. Училищата, колежите и университетите остават отворени. Пъбовете, ресторантите и баровете ще правят само доставки. Карантината стана възможна, след като снощи депутатите в британската Камара на общините подкрепиха убедително плановете на премиера Борис Джонсън.
Очакваният бунт в парламента така и не се случи, защото с 516 гласа "за" срещу 38 "против" или мнозинство от 478 гласа депутатите подкрепиха правителството. Повечето от гласувалите против са от Консервативната партия на Джонсън, които смятат, че карантината е пагубна за икономиката и че тя е безсмислена, защото не дава резултати.
Малко преди вчерашното гласуване излезе официалната статистика за заразените и жертвите, според която за 24 часа са отчетени 25 177 заразени, но броят на жертвите: 495, е най-големият от месец май насам.
По-рано премиерът, в опит да успокои критиците на строгите мерки, обеща, че няма да има продължаване на карантината след 2 декември, когато трябва да изтече. Освен това той успокои бизнес лидерите на провеждащата се Конференция на Конфедерацията на британската индустрия с думите, че ще направи всичко необходимо за възстановяването на икономиката от пандемията.
Най-новите ограничения в Италия заради коронавируса включват частична карантина в нейната най-богата и най-многолюдна област Ломбардия, където се намира финансовият център Милано и целият промишлен север. Това решение обяви лично министър-председателят Джузепе Конте.
По-рано правителството обяви нов пакет от мерки, който ще влезе в сила от петък и предвижда затягане на ограниченията и разделяне на Италия на три зони - червена, оранжева и жълта, според сериозността на епидемията.
Разделянето на зони зависи от редица фактори, включително местно ниво на заразяване и запълване на болниците, а ограниченията ще бъдат съобразени със ситуацията.
В най-тежко засегнатите червени зони хората ще могат да напускат домовете си само за работа, по здравословни причини или в извънредни случаи, а баровете, ресторантите и повечето магазини ще бъдат затворени.
За разлика от националната карантина през пролетта, сега всички заводи ще останат отворени.
Конте каза на пресконференция, че червените зони ще обхващат големите северни области Ломбардия и Пиемонт, южната област Калабрия и малката алпийска област Вале д'Аоста.
Той заяви, че останалите от 20-те области на Италия са смятани за по-ниско рискови от гледна точка на коронавируса и за тях няма специфични ограничения.
Броят на новите случаи на коронавирус в Германия, където ситуацията не е чак толкова тежка, през изминалото денонощие също е доста висок - 19 990, показват данни на института по инфекциозни заболявания "Роберт Кох", предаде Ройтерс. Общо в Германия досега да установени 597 583 заразени. През последните 24 часа са починали 118 пациенти с коронавирус, а от началото на пандемията - 10 930.
От 2 ноември в Германия действа карантинен режим. Затворени са ресторанти, барове и други заведения, които могат да предлагат храни и напитки само чрез доставка, припомня ТАСС. Не работят театри, кина, концертни зали, а също фитнес-клубове, басейни, козметични и масажни студа. За разлика от карантината през пролетта обаче остават отворени детските градини и училищата, както и фризьорските салони и магазините. На обществено място могат да се срещат членове на най-много две домакинства. В хотел може да се нощува само когато това е наложително, но не и с туристическа цел.
В същото време швейцарското правителство позволи разполагането на 2500 военни, които да помагат на изпитващата затруднения здравна система да се справи с втората вълна на пандемията от коронавирус, предаде Ройтерс. Армията за втори път тази година се включва в подкрепа на болниците.
"При втората вълна на пандемията от Ковид-19 броят на случаите рязко се увеличава, а с това - със забавяне от една-две седмици - и броят на хоспитализациите и пациентите в интензивните отделения. От вторник, 27 октомври 2020 г., няколко кантона са подали искания за военна подкрепа", заяви правителството след заседание.
То също така одобри предоставянето на 350 милиона швейцарски франка като грантове и заеми за професионални и полупрофесионални спортни клубове, засегнати от пандемията.
По данни на здравните власти днес са регистрирани 10 073 нови случая на коронавирус. Общият брой на заразяванията в Швейцария и малкото съседно княжество Лихтенщайн вече е 192 376. Смъртните случаи се увеличиха със 73 и достигнаха 2275.