11 са вече жертвите на жестоката стрелба в синагога в американския град Питсбърг, съобщи директорът на градската служба за обществена безопасност Уендъл Хисрич. Късно снощи броят им се увеличи от 8 на 10.

Освен убитите има шестима ранени, включително четирима служители на реда. Трима полицаи са били простреляни, а един е пострадал от шрапнел, казаха властите. Двама от ранените са в критично състояние. Сред жертвите няма нито едно дете, отбелязаха властите.

Представител на ФБР в разследването каза на пресконференцията, че при атаката стрелецът е носел автомат и три пистолета. Нямало данни той да е познат на властите преди трагедията в синагогата.

Убиецът се предаде, след като беше ранен при престрелка с тежковъоръжени полицаи

Снимка: AP/БТА

Според ФБР мъжът е действал сам.

Повдигнато му е обвинение от 29 пункта за федерални престъпления. Федерални прокурори обвиниха стрелеца в насилие и престъпления с огнестрелно оръжие, а също в нарушаване на американските закони за гражданските права, посочва Ройтерс.

"Действията на Робърт Бауърс са проява на възможно най-голямото зло в човешката природа. Съсредоточили сме всички ресурси на моята служба върху разследването и съдебните действия на това федерално престъпление от омраза", каза пред репортери главният прокурор за района на Западна Пенсилвания (където се намира Питсбърг) Скот Брейди.

Специалният агент от ФБР Боб Джонс, който ръководи разследването, каза, че това, което е видял на местопрестъплението в Питсбърг, е най-потресаващата картина за 22-те му години стаж в службата.

Няколко служители на реда пострадаха при опита да бъде заловен стрелецът

Снимка: AP/БТА

46-годишният Бауърс постнал антисемитски послания в социална мрежа непосредствено преди атаката.

"ХИАС (HIAS) иска да вкара (в САЩ) нашественици, които да убиват нашия народ. Не мога да гледам отстрани как моят народ бива избиван. Гледайте, Влизам", написал Бауърс, имайки предвид американска еврейска организация, която оказва помощ на бежанци.

Робърт Бауърс

Снимка: Стопкадър от YouTube

От Индианаполис президентът Доналд Тръмп заклейми кървавия акт и заяви, че към антисемитизма не трябва да се проявява никаква търпимост.

"Антисемитизмът и преследването на евреи са едно от най-мрачните и позорни явления в човешката история. Не бива да има никаква търпимост към антисемитизма или към каквато и да било форма на религиозна омраза", заяви той.

Президентът Доналд Тръм прегръща равин Бенджамин Срейтроу в Индианополис, където беше след съобщението за стрелбата

Снимка: AP/БТА

Президентът нарече нападението "отвратителен акт на масово убийство", каза, че страната и светът са потресени и обзети от скръб, и призова сънародниците си към единство, отбелязва Асошиейтед прес.

Тръмп нареди знамената на федералните здания в Съединените щати да бъдат наполовина спуснати и да останат така до 31 октомври в знак на почит към паметта на жертвите на стрелбата. Президентът даде това нареждане малко след като се върна във Вашингтон от предизборни прояви в Индиана и Илинойс. Пред журналисти малко по-рано през деня той каза, че ще замине за Питсбърг, но не съобщи подробности.

През целия ден Тръмп изразяваше състрадание и болка, призоваваше за правосъдие и заклеймяваше омразата, докато постоянно се информираше за ситуацията. Той обаче не отмени участието си в предизборни прояви, заявявайки, че това би направило хора с болни мозъци важни.

Много евреи и техни съграждани излязоха на нощно бдение

Снимка: AP/БТА

По-рано министърът на правосъдието и главен прокурор Джеф Сешънс посочи в изявление, че министерството му ще повдигне срещу стрелеца обвинения в престъпления от омраза и други престъпления, които може да доведат до смъртно наказание. "Омразата и насилието на религиозна основа нямат място в нашето общество", заяви Сешънс.

Религиозни и други лидери от САЩ и света осъдиха нападението в синагогата. Бившият президент Барак Обама, израелският премиер Бенямин Нетаняху, Европейският съюз, германският канцлер Ангела Меркел, френският президент Еманюел Макрон и много други изказаха съболезнования на близките на убитите и съчувствие към ранените, и осъдиха категорично проявите на антисемитизъм, расизъм и жестокост.