Русия и Полша продължават да търсят истината за Катин
Руският премиер Владимир Путин и полският му колега Доналд Туск днес посетиха заедно мемориалния комплекс Катин на мястото на масовите гробове на полски офицери, убити през 1940 г., и на съветски граждани - жертва на сталинските политически репресии.
Путин заяви, че за сталинските репресии не може да има оправдание, без обаче да спомене името на самия Сталин.
"За тези престъпления не може да има никакви оправдания и в нашата страна е дадена ясна политическа, правова и нравствена оценка на злодеянията на тоталитарния режим. Такава оценка не подлежи на никакви ревизии, подчерта руският премиер, като в същото време нарече цинична лъжа опитите да се хвърли вината за катинските разстрели върху руския народ, предаде ИТАР-ТАСС, цитирана от БТА.
Речта на Путин не съдържаше извинение, както много поляци се надяваха, отбелязва ДПА. Той обаче заяви, че и руснаците, и поляците са били жертви на режим, който е убивал без оглед на потекло, раса и религия.
"Колкото и горчива да е истината, не е по силите ни да променим миналото", каза още Путин и добави, че Полша и Русия нямат моралното право да позволят на бъдещите поколения да изпитват недоверие помежду си. Паметта за миналото непременно трябва да бъде пазена, колкото и горчива да е тя. Не ни е дадено да я променим, но е по силите ни да възстановим истината и историческата справедливост. С този тежък труд са се нагърбили историци от Русия и Полша, общественици и духовници. Десетилетия наред с цинична лъжа се опитваха да замажат истината за катинските разстрели, но също такава лъжа е и да се хвърля вината за тези престъпления върху руския народ. Историята, написана със злоба и ненавист, е също толкова фалшива, колкото и разкрасената и напудрена история. Сигурен съм, че и в Полша, и в Русия хората все повече осъзнават това", заяви Путин.
По думите му руският народ, който е преминал през ужасите на гражданската война, насилствената колективизация, масовите репресии от 30-те години, може би по-добре от всеки друг разбира какво значи за много полски семейства Катин. Репресиите смазваха хората, без разлика на националност, убеждения и религия. Тяхна жертва станаха цели съсловия в нашата страна, каза той.
Логиката беще една - да се всява страх, да се събудят у човека най-долните инстинкти, да се насъскат хората един срещу друг, да бъдат заставени да се подчиняват сляпо и без мисъл, завърши руският премиер.
Путин е най-високопоставеният руски представител, който присъства на подобни церемонии, започнали след падането на комунизма през 1989 г. Анализатори окачествиха присъствието му като символичен жест, който може да сигнализира пробив в двустранните отношения.
Полският му колега Доналд Туск заяви, че е важно поляците да не оставят своите загинали сънародници на бойното поле, а да ги почетат и увековечат тяхната памет. "Всяко име, всяка информация и всеки свидетел са много важни за нас", заяви той. "Дори когато за Катин се говореше само шепнешком, ние знаехме, че не сме победени. Катин се превърна в символ на независима Полша", каза още Туск.
"Ние винаги ще вярваме, че истината за Катин е нашето оръжие срещу насилието", заяви полският премиер.
Той изрази увереност, че Русия и Полша ще намерят сила и мъжество, за да разкрият цялата истина за събитията в Катин, както и че пътят към помирението е лесен и кратък.
"Искам да вярвам, че едничката дума "истина" ще поведе нашите два народа, които са изстрадали много в своята история и днес търсят пътя към помирението", каза Туск.
Бившият лидер на "Солидарност" Лех Валенса също присъства на церемонията заедно с първия некомунистически премиер на Полша Тадеуш Мазовецки.
Мемориалният комплекс Катин е създаден на мястото на масовите гробове в Катинската гора - на 7 км от руското село Катин, където при масов разстрел през април и май 1940 г. са убити над 22 000 полски граждани. По данни на руската Академия на науките там са заровени и 8100 съветски граждани - жертви на политическите репресии от 1918 до 1953 г., като 7000 са погребани през периода 1937-38 г.