Либия след Кадафи: Какво остана от Джамахирията
Либия влезе в световния поток от топ-новини през последните месеци след едно дълго затишие, последвало свалянето и убийството на Муамар Кадафи.
Кадафи трябваше да умре. Той имаше много амбиции, много злато и много петрол. Амбициите му превърнаха Джамахирията в успешна социална държава, където изкарваха прехраната си и много български специалисти. В онази Либия помощ за безработни бе 900 динара, а литър бензин-0.18 динара.
Полковникът бе инициатор на идеята светът да се откаже от разплащанията в долари и евро и предложи замяна - "златен динар". Пак той поиска Африка да стане федерална държава с 200 милиона население. Нещо, което не бе посрещнато с аплодисменти от Европа и САЩ.
Но в Джамахирията Кадафи се разгърна напълно. Той инвестира в огромен проект, струващ 28 милиарда долара - добиване и пренасяне на питейна вода от Нубийските водоносни пясъци до гъсто населените северни райони на Либия. В изпълнението на проекта не бяха допуснати нито европейски, нито американски компании, само една южнокорейска и една турска. Завършването на този проект стана през 2010 година, а година след това започнаха вълненията, които прерастнаха в гражданска война и свалиха Кадафи.
Седем години след тези събития, никой не си спомня за "златния динар" и за единната африканска държава. Вместо това, самата Либия вече не съществува в оня вид, в който беше при Кадафи. Всичко, което можеше да бъде разграбено, вече го няма. Не е построена нито една нова сграда, но стотици са разрушени. За жизнения стандарт на населението е излишно да се говори.
Първите три години от гражданската война хората, свалили Кадафи воюваха помежду си ,за да се разбере кой е най-силен и главен. Когато това не стана, започна втората гражданска война. В резултат - територията на Либия се раздели на три региона.
Фезан е районът на пустинята Сахара, населен с туареги и други номадски племена. Племенните вождове държат властта тук, защитават границите си и използват подземните богатства. Това е автономна територия, в която битките между племената са нещо обикновено. Триполитания и Киренайка са останалите два района.
В Триполитания център на властта е Триполи, където се намира признатото от ООН правителство на националното съгласие. Но то не контролира напълно даже града, да не говорим за района. В много места властта е в ръцете на ислямистки териториални съвети, които не се подчиняват на никого. Именно те бяха заловили Сейф ал-Ислам, но не го предадоха на властта в Триполи, въпреки че тя го беше осъдила на смърт.
В Киренайка номинално властта се намира в ръцете на Палатата на представителите - легално избран парламент, който се намира в Тобрук. Тук на власт на практика е генерал Халиф Хафтар, който от 2016 година се провъзгласи за фелдмаршал. Неговата армия е и единствената организирана сила. Затова не е учудващо ,че се формира блок между фелдмаршала и Сейф ал-Ислам за изборите за президент, които трябва да се проведат през 2018 година.
И според повечето от наблюдателите - познавачи на либийската ситуация, този блок е обречен на успех. Каква е връзката с другите две важни събития, свързани с Либия, за които стана дума в началото? Директна. Парите в белгийската банка са били по сметки на Libyan Investment Authority, контролирана от Хафтар. А дискредитацията на Саркози е част от предизборната борба - така се консолидират остатъците от Либия на Кадафи около неговия син и се сочи враг - Франция и нейния експрезидент.
(Материалът е публикуван в EADaily)