Първото проучване в Словения за това как се отразява на човек продължителното лежане в легло предизвика порой от кандидатури за участие, след като бе обявено, че за два месеца участниците в проекта ще получат 12 000 евро, съобщи сайтът Словения таймс, цитиран от БТА.

Институтът "Йожеф Стефан" предлага 12 000 евро на дванадесет мъже на възраст между 18-45 години, за да лежат в легло в продължение на 60 дни. Целта на това изследване е да открие начини за предотвратяване на въздействието на безтегловността в космоса.

Желаещите ще могат да кандидатстват до средата на юни, но предложението вече привлече над 200 мъже само за три дни, казва ученият Игор Мекявич.

Обявата за набирането на участници изтече и стана публично достояние твърде рано, но предоставената информация беше вярна, каза Мекявич пред словенската агенция СТА.

Изследователският институт търси мъже на възраст 18-45 години, които тежат под 95 килограма и са в добро здраве. Проучването, включително предварителни и последващи прегледи, ще се проведе от септември до декември, общо 90 дни.

Въпреки че заплащането може да изглежда високо, всъщност това е минималното заплащане, като се вземе предвид почасовата ставка, каза Мекявич.

По думите му парите не са за привличане на участниците, а са много реалистична цифра.

От включилите се в проекта ще се изисква да останат в леглото или да участват по друг начин 24 часа в денонощието, седем дни в седмицата.

Изследването има за цел да сравни и оцени различни стратегии за живот в космически кораби, които биха могли да предотвратят загуба на костна и мускулна маса и промени в сърдечно-съдовата система на астронавтите - основните проблеми, с които се сблъскват по време на живота си в космоса.

Изследователите ще се фокусират върху потенциални промени в зрението, тъй като влошаването на зрението е често срещано при ветерани астронавти. Резултатите от изследването не само ще бъдат от полза за астронавтите, но и ще помогнат при лечението на увредено зрение и на Земята, казва Мекявич.

Изследването е финансирано от Европейската космическа агенция.

Въз основа на предишен опит не се очаква да има последици за здравето на участниците, тъй като всички участници в подобни проучвания досега са се възстановили много бързо, каза Мекявич.