Откриха нов вид призрачна акула, ловуваща на дълбочина от 2,5 км в Тихия океан
Местообитанието им ги прави трудни за изучаване и наблюдение, което означава, че не знаем много за техния жизнен цикъл, обяснява изследователката Брит Финучи
Изследователи от Нова Зеландия съобщиха, че са идентифицирали нов вид призрачна акула - риба, способна да ловува в дълбоките води на Тихия океан, предаде АФП, цитирана от БТА.
Екземпляри от тази тесноноса австралийска химера са открити на платото Чатъм, район в Тихия океан, простиращ се на повече от 1000 километра източно от Нова Зеландия, съобщи екипът от Националния институт за изследване на водата и атмосферата, базиран в Уелингтън.
Призрачните акули, известни още като химери, са родствени на акулите и скатовете и имат хрущялен скелет. Те се хранят с ракообразни на дълбочина до 2600 метра.
"Акулите като тази по същество се срещат основно на дъното на океана", отбелязва изследователката Брит Финучи, която е дала на вида името Harriotta avia в чест на своята баба.
"Местообитанието им ги прави трудни за изучаване и наблюдение, което означава, че не знаем много за техния жизнен цикъл или класификацията им като застрашен вид, но това прави подобни открития още по-вълнуващи", допълва тя.
Тази призрачна акула преди е смятана за част от един-единствен вид в световен мащаб, преди изследователите да открият генетични и морфологични разлики с нейните братовчеди.